Melancholia

June 30th 2011

Smutná komedie o hodně nepovedené svatbě a nádherném konci světa. A máme za sebou většinu. Ne, dobře, režisér Lars von Trier vyniká větší precizností a ne tak primitivními dějovými linkami.

Film je dělen do dvou částí: Justine a Claire. Jsou to dvě sestry, z nichž ta první se zrovna vdává. Justine (Kirsten Dunst) je krásná blondýna, která se od začátku tváří jako hodná holka, která je nesmírně šťastná se svým novomanželem. Brzy se však věci začínají otáčet a na konci trapnými momenty prokvetlé noci přijde jak o něj, tak o zaměstnavatele, naději i úsměv na rtech.

Claire (Charlotte Gainsbourg) je starší a evidentně o dost moudřejší. Poté, co Justine propadne jakési depresi či podivnému stavu z blízkosti neznámé planety, začne se o ni starat na svém venkovském sídle, kde si žije s manželem Johnem (Kiefer Sutherland) a synem.

Zatímco Justine se zotavuje, Claire se strachuje z blížící se planety jménem Melancholia. A už jsme u toho. John tvrdí, že je pouze mine a bude to bomba. Justine tvrdí, že do nich narazí (a vůbec má divné řeči). A claire je zmatená a bojí se. V podstatě mají všichni pravdu. Planeta je mine, ale pak se vrátí.

Je vidět, jak si režisér dal skutečně záležet na detailech (i když někdy by si je stejně mohl odpustit). Natočené je to pěkně. Ačkoliv soundtrack nebude zřejmě nijak dlouhý (tipla bych tak na půl minuty), množství decibelů sehrálo svoji úlohu. Mrtvolné ticho, v něm začaly běhat titulky, bylo skutečně působivé.