K-K-K-Králova řeč

April 11th 2011

Absolutně nudný námět je možné zrealizovat do obdivované podoby… Congratulation! Přesto mě víc nadchly ukázky na to, co mě ještě čeká. Ale musím uznat, že jsem se nenudila.

Krátce stručně k ději: Po smrti skvělého krále Jiřího V. (Michael Gambon) přichází poněkud svéhlavý synáček David – teda Eduard VIII. (jako by nemohli mít jen jedno jméno, kdo se v tom má vyznat… Guy Pearce-Hrabě Monte Christo, Memento… Já věděla, že ho odněkud znám), který však brzy dá přednost rozvedené ženě před trůnem (co na to říct…).

Na trůn by měl přijít jeho mladší bratr Albert – teda Jiří VI. (aťsi třeba Rumpl Cimpr Campr… ale to je záležitost monarchů, nechme to být). Je tu však malý zádrhel v A./J. charakteru – koktání. Otázkou je, zda mu pan Lionel (Geoffrey Rush) dokáže pomoct, aby zvládl projev ke svému národu v době těžké národní krize, v době vstupu Británie do války s Německem.

Bertie (Colin Firth) je poněkud výbušný, uzavřený a málem se vzdal naděje, že se dokáže naučit pořádně mluvit. I když krom extrémně dlouhých pomlk a zasekávání se při projevu mi nepřišlo, že by mluvil nějak hrozně (to bude tím originálním zněním…).

Ale podle všech svou roli zahrál skvěle a to mu vyneslo výslunný post. Já jsem spíš ocenila jemný humor především ze strany terapeuta, který atmosféru deprimovaného sebeodevzdání i vznícené ztráty důvěry a zklamání dovedl povznést. Děkuji.

Pár věcí mě ihned zarazilo. Jednak onen starší následovník vypadal asi tak o patnáct let mladší než jeho bratr, jednak se konstruentům trailerů stává čím dál tím častěji, že v ukázkách je tak z 60% něco, co ve filmu vůbec neuvidíme. Nechápu, proč to dělají. Člověk pak čeká… a  najednou film skončí.