Wedos zabezpečuje, podporuje dvoufaktorové ověření

May 28th 2016

wedos-logoWebhosting Wedos stále pracuje na tom, aby jeho služby byly lepší a lepší. Nyní nám uživatelům poskytuje opravdu velký krok v zabezpečení přístupu do administrace. Klasické přihlášení je citlivé na dvojici údajů, je to samozřejmě přihlašovací jméno a heslo. Což je při odcizení nebo ztrátě počítače s uloženými hesly problém. Nyní nám Wedos nabízí takzvané OTP, zkratka z anglického jazyka One Time Password. Jedná se o dočasně vygenerovaný šesti číslech, který platí pouze 30 sekund a slouží jako další ověření ke klasickému přihlašovacímu jménu a heslu.
K funkčnímu OTP je samozřejmě potřeba aplikace pro generování těchto hesel, také je nutné OTP klíčenku propojit se serverem, aby se vygenerované hesla serverem potvrdily. Aby server rozpoznal správné heslo, musí být synchronizován čas ve vašem telefonu s časem serveru, jinak se heslo vygenerované na 30 sekund bude tvářit jako propadlé. Aplikace je dostupná na platformy Android, iOS, Windows Phone a FireFox OS.

OTP klíčenka má mnoho možností jak ji použít. U Wedosu je použito ověření pomocí časové synchronizace a unikátního klíče, který se vygeneruje při založení OTP klíčenky. Alternativou jsou například matematické algoritmy z hlediska synchronizace a z hlediska doručení to jsou například potvrzující SMS s vygenerovaným jednorázovým heslem, zde je většinou platnost delší než u klíčenky. Dále také čipové karty, tokeny apod.. Z hlediska uživatelské bezpečnosti to je prozatím jeden z nejlepších způsobů jak zajistit bezpečí.

Jako uživatel toto opravdu vítám, jsem rád že se OTP čím dál více rozšiřuje, osobně ho mám tak kde to jde. V největší míře jej používám pro obsluhu internetového bankovnictví.