Pozor na podvodný mail o výhře od Microsoftu

September 5th 2014

phishingPřes internet se nyní šíří nová vlna podvodných emailů. Tyto emaily mají za úkol ukořistit osobní údaje uživatelů internetu. V některých případech i údaje o kreditních kartách a podobně. Tato technologie “pirátství” se nazývá phishing. Bránit se proti takovému útoku je na jednu stranu velmi jednoduché, ale jak pro koho.

Jak se bránit pro phishingu?

Základem je nikde neposkytovat své kontaktní údaje, na které nám poté tato nevyžádaná pošta chodí. To je však pouze zlomek ochrany. Někde se lze dočíst, že k ochraně proti phishingu je zapotřebí antivirového programu, či podobné aplikace, hlídající dění v počítači. Musíme se však zamyslet, jak to vlastně funguje. Už jen z principu, útočníkovi jde o to, aby jste mu dali cenné informace. Ale aby jste o tom vlastně nevěděli.
Jednou z oblíbených nástrojů bylo vytvoření formuláře, který byl překryt obrázkem, většinou animovanou reklamou na hru. Animace byla udělaná tak, aby se při kliku odeslal formulář s vyplněnými údaji k Vaší bance, které jsou uloženy v paměti prohlížeče. Díky bohu jsou tyto techniky škodlivých webů často odhaleny a nahlášeny vývojářům prohlížečů, kteří je poté zařadí na černý list.

IMG_0332[1]