Byl Facebook stvořen k ovládání lidí?

March 18th 2013

Málo je na světě lidí, kteří by neznali fenomenální Facebook. Největší sociální síť se stala téměř smyslem života mnoha mladých lidí. Kdo z dospívajících nemá profil na Facebooku, jako by nebyl. Nicméně je třeba poznamenat, že Facebook rozhodně není jen doménou mladých lidí. Není až takovou výjimkou, aby mělo dítě v přátelích svoji mámu. Ano, je zde i spousta dospělých, kteří chtějí jít s dobou, a tak si chtěli ten tolik medializovaný Facebook také vyzkoušet. Rozdíl je však v tom, že tito dospělí si Facebookem nenechají ovlivňovat svůj život. Nebo se mýlím?

Pro mnoho lidí se Facebook stal již takovou životní filozofií. Rozešli jsme se, měl bych si na Facebooku dát, že jsem nezadaný. Nějak mě začal zajímat biatlon, měl bych si na Facebooku najít nějaké biatlonové stránky. Kamarád má narozeniny, měl bych mu na Facebooku napsat na zeď. To jsou běžné myšlenkové pochody uživatelů Facebooku. Tato sociální síť jejich životy ovlivňuje natolik, že si nejsou schopni představit život bez něj. Kolik zarytých facebookářů by si dokázalo zrušit svůj účet? Málo, protože si již nedokáží představit, kde by sdělovali své myšlenky, kde by se chlubili svými fotografiemi z párty, kde by si popovídali s přáteli, kde by trávili odpoledne…

V souvislosti s chystanou změnou vzhledu (prý ji Facebook okopíroval od Google+) ale především s novým revolučním facebookovým vyhledávačem se objevily možná trochu přehnané, ale rozhodně zajímavé názory.

Nový vyhledávač vám umožní zjistit o všech všechno. Doslova všechno. I to již dávno zapomenuté. Ano, člověk zapomíná. Ale databáze Facebooku přetrvává. V 16 letech zveřejníte svoji fotku z divoké párty, abyste se pochlubili všem svým přátelům. Ve 26 letech půjdete hledat práci. Možný budoucí zaměstnavatel si vás najde na Facebooku (běžná praxe už v dnešní době) a odhalí tuto 10 let starou fotku. Z ní si o vás udělá svůj obrázek (například že máte sklon k alkoholismu). Na práci tak můžete zapomenout.

Byl tak Facebook stvořen právě proto, aby shromažďoval všechny informace o lidech a pak nad nimi měl absolutní kontrolu? Pravda je, že pár věcí ohledně jeho vzniku je opravdu trochu podezřelých. Vypadá to jako moc velká shoda náhod. Jak se Facebook dokázal prosadit tak rychle? Proč se prosadil právě on, když zde bylo několik konkurenčních služeb už pár let před ním? Skutečně za vývojem Facebooku nestojí jen Mark Zuckerberg? Je možné, že by to celé řídil někdo v pozadí? A pokud to tak je, k čemu se někdo snaží celé lidstvo donutit?

Co si o tom a vůbec o Facebooku myslíte vy? Je to naprosto revoluční výplod geniálního programátora? Nebo nechápete, jak si někdo může nechat Facebookem tolik řídit svůj život?