RECENZE: The Forest – Survival

Zdravím všechny příznivce Survival žánru. V roce 2014 jsem na internetu, především ale na obchodu Steam, prohlížel hry tohoto typu. V podstatě mě zaujala každá, však podle informací co jsem získal, jsem usoudil, že The Forest bude pro mě ta pravá.

February 5th 2015
TheForest_Logo

TheForest_Logo

Zdravím všechny příznivce Survival žánru. V roce 2014 jsem na internetu, především ale na obchodu Steam, prohlížel hry tohoto typu. V podstatě mě zaujala každá, však podle informací co jsem získal, jsem usoudil, že The Forest bude pro mě ta pravá. Z mého hlediska totiž tyhle hry, nesmí být pouze o přežití v přírodě, ale také trochu té akce a podobně. Což v této hře najdeme. Nemyslím tím však, že hned za rohem naleznu AK47 a budu místní domorodce střílet. Z počátku popíši hru jako takovou, dále pak dojmy a zážitky V závěru vyjmenuji pár věcí co se mi opravdu líbí. Recenzi sepíši v několika článcích, jelikož jsem nestihnul Vše vyzkoušet. Předem upozorňuji, že se jedná o veřejnou Alpha verzi a její vydání je plánováno přibližně v polovině Února 2015. Obsahuje mnoho chyb, které jsou dost zřetelné i když je nehledáte. Ani je nebudu zmiňovat, možná si však všimnu opravy mezi články a zmíním to. Při psaní tohoto článku testuji verzi 0.12.

Základní GUI

2015-02-06_00022

Pohled první osoby do hry

Prostředí hry vypadá opravdu dobře, tedy především z grafického hlediska. Sám nemám nejlepší hardware proto jsem si nastavil nastavení na medium/fastest (i na fastest je hra opravdu pěkná).
Hru prožíváte pohledem první osoby. Tedy vidíte své ruce a při pohledu k zemi i nohy. Vpravo dole na obrazovce se nachází grafy s údaji o Vaší postavě. The Forest po Vás vyžaduje hlídat úroveň zdraví, hladu a energie. Speciální je stav chladu, to zamrznou okraje obrazovky a energie se doplňuje pomaleji.

Životy

Ukazatel životů, červená čára, na straně indikátoru vašich tělesných vlastností, které jsou ovlivněny mnoha způsoby. Přijít o ně můžete pádem z výšek popřípadě v souboji a nedostatkem jídla. Doplnit zas jídlem nebo tabletami.

Hlad

Indikátor hladu je na ukazateli největší, představuje ho obrázek naplněného nebo prázdného žaludku. Pokud budete hladový, postačí sníst jídlo. Když se nenajíte, nemáte energii.

Energie

Na ruce lze vidět brnění z varaní kůže

Na ruce lze vidět brnění z varaní kůže

Indikátor energie má dva odstíny modré. Jeden značí maximální možnou energii a druhý aktuální. Nachází se na pravé části Maximální se snižuje časem a podle množství námahy. Doplnit lze jídlem, nalezenými plechovkami koly.

Brnění

Jako brnění je zde brána kůže varana, kterého lze najít většinou na plážích či u vody. V podstatě navyšuje možnost maximálního zdraví. Pro značení je použita žlutá přerušovaná čára vedle ukazatele zdraví.

Inventář

Ihned od začátku máte batoh, do kterého lze vložit omezené množství od každé věci. Tedy když nemůžete vzít ze země maso z králíka, protože jich už máte několik, klidně unesete dalších pár kamenů a dvě klády na záda.
Od začátku Vám také vývojáři The Forest poskytli návod jak přežít v přírodě. Dozvíte se tam, že musíte rozdělat oheň, vytvořit přístřešek a nastražit pasti. Bez těchto základních věcí by jste dlouho nepřežili. Navíc také informace o plodech na ostrově, jak vypadají a zda se dají jíst. Součástí knihy je také průvodce pro stavbu budov a dalších objektů.

Budování prostředí

Hlavní stránka příručky přežití

Hlavní stránka příručky přežití

Stavění věcí probíhá velmi přívětivě. Vedle stránek s návodem jak přežít listujete dále na stránky staveb a objektů, například ohně, budovy, pasti, úschovny na materiály, klece na zvířata, lodě (loď a houseboat), cesty které lze umístit mezi stromy a budovy na stromy. Po zvolení objektu se před Vámi zobrazí bílí průhledný obrys s možností natočení a přesunu. Po potvrzení lokace se náhled uzamkne a již s ním nemůžete hýbat. Stavění probíhá způsobem donášení věcí ke staveništi. Tedy si nejdřív zvolíte co chcete stavět, poté umístíte “náhled” do prostoru a až jako poslední sháníte suroviny. Navíc pro lepší přehlednost se Vám dole na obrazovce ukáže, kolik Vám čeho celkově Chybí. A pro lehčí nalezení rozestavěného objektu se u každého ukazuje znak rozestavěného objektu, tedy žluté kladívko. Budovy, ve kterých lze přespat či uložit hru mají znak domečku, který je vidět skrze celý svět.

Oheň

Stránka s výběrem typu ohně

Stránka s výběrem typu ohně

Oheň je i v reálném světě velmi důležitý, stejně tak ve hře The Forest, poskytuje teplo, světlo a možnost si upéct jídlo. K dispozici máme několik druhů. Základní oheň je lehké připravit, můžeme si na něm upéct maso, ale nevydrží dlouho a nesvítí moc dobře. Dále máme k dispozici oheň pro osvícení prostor. Trochu připomíná pochodeň zabodnutou do země. K vytvoření tohoto ohně budeme například potřebovat navíc kameny, aby pochodeň stála. Další oheň je podobný jako základní však vydrží déle a v návodu píší, že ho lze vždy obnovit, což se mi podařilo i u klasického ohně. Poslední je signální oheň. K jeho vytvoření potřebujeme několik klád dřeva, kamení a třísky. Je vidět na velkou vzdálenost a vydrží dlouho hořet.
Vytvoření ohniště však není jediné, potřebujeme oheň rozdělat a udržovat. Zapálení ohně provedeme jednoduše pomocí zapalovače, oheň udržíme pomocí listů popřípadě nalezených bankovek.

Budovy

Výběr typu budovy

Výběr typu budovy

Dřevěné chýše či přístřešky slouží především k obraně proti domorodcům. Můžete zde přespat a také hru uložit. V nabídce jsou od malých přístřešků po budovy, altány a dokonce možnost si postavit vlastní stavbu. K budovám také patří palisáda, kterou můžete opevnit větší území. K výstavbě těchto objetů je zapotřebí natěžit velké množství dřeva, hlavně jeho snášení na jedno místo je velmi časově náročné. Proto doporučuji si ohraničit území na domek, zahradu za domem a před ním místo na několik užitečných věcí. Především úschovny na materiál, klece na zvěřinu a také je potřeba myslet na osvětlení, kolem kterého musí být dostatek místa, aby jste se nepodpálili při každém průchodu kolem.

Úschovny

Možné úschovny na materiál

Možné úschovny na materiál

Aby se Vám po načtení uložené hry neztratily nashromážděné suroviny, musíte si postavit dřevěné konstrukce, do kterých si můžete dát dřevo či kamení. Dokonce si lze postavit i klícky na chycenou zvěř, z které však po čase uniknou. Staví se z větví o které opravdu není nouze, lze je nacházet i volně na zemi, nebo pokácet menší stromy. Prozatím lze uschovat pouze kamení a dřevo.

Pasti

K chycení zvěře musíte použít nachystané pasti (nezkoušel jsem chytat rukama). Nebo také další určené k zabíjení. Základní past je na zajíce. Větší potom na domorodce.

Jídlo

Objekty týkající se jídla

Objekty týkající se jídla

Mezi hlavní jídlo patří ulovená zvěřina nebo ryby. Najít lze také sušenky v kufrech či talíře s jídlem v rozbitém letadle. V přírodě narazíte i na plody, některé jedlé a některé ne.

Lodě

Co je velmi zajímavé je možnost si postavit loďku a houseboat k přežívání na vodě. V momentální verzi je voda nedodělaná a určitě bude lepší si počkat až bude opravena. Pohybování po mapě na vodě bude orčitě spestřením od běhání po lese či pláži (plavání je nudné).

Značení teritoria

Totemy pro označení teritoria

Totemy pro označení teritoria

Pokud zabijete domorodce, nebo naleznete nějakou jeho mrtvolu, můžete ho rozsekat na několik částí. Zuby se hodí na vytváření věcí (V dalším článku) a z částí těla můžete vyrobit odstrašující totemy pro domorodce. Ti mají po mapě také vyznačeno své území pomocí lebek na kůlech, zavěšenými částmi těla, oběšenými lidmi a dokonce lze nalézt svázaného člověka, pocházejícího z vašeho letadla, který má v hlavě zabodnutý chytrý telefon. To mě ve hře The Forest překvapilo opravdu hodně.

Moje hodnocení

Jelikož se jedná o veřejnou Alpha verzi, nebudu zde zmiňovat chyby ve hře, i když jich je celkem dost.
Chtěl bych spíše vyzdvihnout způsob těžení dřeva, které je vypracované. Když přijdete ke stromu a začnete sekat, prosekáte se do poloviny kmenu a musíte začít z jiné strany. Vše jde dobře vidět. Po přeseknutí posledního kousku strom pěkně spadne v celku a až pak se rozpadne na suroviny v podobě klád.
Dále se mi hodně líbí postup při stavění, kdy vytvoříte kompletní náhled jak bude objekt vypadat a pak do něj dodáváte suroviny. Mezitím zabírá místo, lze skrze něj procházet.
Umělá inteligence taky překvapí. Domorodci jsou chytří a nelze předvídat jejich chování (do určité míry samozřejmě lze vypozorovat vzorce chování), dokáží být zvědaví, vyděšení ale také agresivní.

Více sepíši v dalším díle o této hře. V té době již bude Alpha verze The Forest oficiálně vydaná, tak třeba přibude pár dalších věcí