Intel uvedl šestijádrové Sandy Bridge procesory

November 17th 2011

Firma nazývaná Intel(Integrated Electronics Corporation) je známá po celém světě především svými procesory. Nejnovější řady procesoru s označením i7 se rozrůstá o další dva opravdu kvalitní  kousky. Intel rozšířila rodinu svých šestijádrových procesorů. Procesory nesou označení Intel Core i7-3960X Extreme Edition a Intel Core i7-3930K.  Tyto dva nové šestijádrové procesory jsou vůbec první šestijádrové procesory v druhé generaci rodiny  procesorů Sandy Bridge.

Jsou to zatím jediné procesory, které se vyznačují šesti procesory a tím, že patří k absolutní špičce toho co zatím Sandy Bridge rodina nabízí. Procesor Intel Core i7-3960X udělá radost zvláště hráčům, kteří si potrpí na výborném výkonu a uživatelům pracující s graficky náročnými aplikacemi. Vývojáři a uživatelé těch nejvyspělejších aplikací zejména tento procesor velmi ocení.

  • V testech internetových serverů jako je Tom’s Hardware či Techreport vychází i7-3960X zatím jako nejvýkonnější desktopový procesor vůbec.
  • Poměrně zajímavý je fakt, že procesor využívá úplně stejné obvody, jako serverové Sandy Bridge EP procesory, rozdíl spočívá prakticky pouze v tom, že v případě Bridge-E jsou vypnutá dvě jádra a neaktivní část procesorové L3 cache.
  • Nejnovější desktopové procesory podle Intelu nabízejí výkon odpovídající zhruba 365 tisíc mikroprocesorů 4004. Mikroprocesor Intel 4004 právě tento měsíc oslaví 40. narozeniny.

Napadá Vás, kdo nejvíce touží po více jádrech? Jsou to vývojářské společnosti počítačových her. Právě nové procesory Core i7 rovněž podporují nové instrukce Intel Dvanced Vector Extension. Zajišťují lepší 3D vykreslování a fyziku.

Vývojář počítačových her: id Software

„Chceme našim uživatelům předložit naše propracované světy, a proto RAGE musí využívat výpočetně velice náročný proces, jehož prostřednictvím jsou data o textuře daného povrchu transkódována z komprimované podoby na disku do kompresního formátu, který může GPU bezprostředně použít pro vykreslování,“ říká John Carmack, technický ředitel společnosti id Software„S dvěma dalšími jádry dokáže systém během hraní transkódovat o více než padesát procent texturových dat za sekundu více, než je to možné na čtyřjádrových systémech, díky čemuž jde podstatně rychleji dosáhnout plného vykreslení u nových povrchů.“

Pokud patříte k nadšencům, kteří si rádi hrají s výkonem svých strojů, tak právě Vám tyto procesory Intel Core i7-3960X a Intel Core i7-3930K nabízejí za pomocí několika málo utilit zvýšení výkonu. Oba dva procesory jsou plně odemknuté pro tuning. Tyto nové CPU jsou vyráběný novým, 32nm procesem, jejich základní rychlost je 3,3 a 3,2 GHz s 15MB a 12MB cache. Čipová sada Intel X79 podporuje novou platformu LGA 2011 a nabízí zcela zásadní aspekty pro nadšence, jimiž jsou porty 6GB/s Serial ATA(SATA) a dodatečné PCIe 2.0, což vede k nové úrovni výkonu a rozšiřitelnosti pro high-endové počítačové platformy.

„Jsme velmi rádi, že můžeme počítačovým nadšencům nabídnout tuto špičkovou platformu,“ prohlásil Zane Ball, generální manažer Desktop Client Platforms Group společnosti Intel. „Přináší skutečně nekompromisní vlastnosti, čtyřkanálovou paměť, úžasný prostor pro turbo a robustnější schopnosti PCI Express. Tato platforma jistě získá mezi našimi zákazníky a v celém odvětví velkou odezvu.“

 

Chlazení CPU kapalinou

K procesorům Intel nabídne dvě nové základní desky  Intel DX79SI a Intel DX79TO a chlazení CPU kapalinou. Ve spolupráci se společností Asetek bylo vyvinuto toto termální řešení, které zajistí skutečně důkladné chlazení systému při takřka nulové údržbě.