ZTE KIS PLUS – “chytroň” za babku

October 12th 2013

ZTE-KIS-PLUSNedávno jsem dostal do ruky jakýsi chytrý telefon od čínského výrobce ZTE. Při prvním “osahání” se zdálo, že zapluje do řady levných smartphonů, co vpodstatě nemají nic moc co nabídnout. Až na pár vyjímek, to ovšem vůbec není pravda. Pokud hledáte smartphone, který si tak říká právem za nízkou cenu, našli jste.

Je vidno, že v Číně šetřily skoro na všem, což je ovšem pro skupinů uživatelů pro které je tento smartphone, nepodstatná věc. Poznamenán byl především displej. KIS PLUS je totiž osazen běžným TFT LCD displejem o rozlišení 320×480 pixelů. Připravte se tak na špatné pozorovací úhly a málo barev, na digitizér je navíc občas potřeba i víc přitlačit, aby zaragoval. Když už jsme u digitizéru, když je pod určitý úhlem proti světlu, objevují se na něm osové tečky. Pro někoho to může být znepokojující, ale při běžném používání si jich téměr nevšimnete. To samé platí i o zvukovém výstupu. Ten je sice hlasitý, ale že byl ve finále zvuk kvalitní, to už se říci nedá. Na první pohled se tak telefon tváří jako každý jiný, což potvrzuje i jeho konstrukce. Ta je v černém provedení, přičemž rozměry jsou 114 x 64 x 11 mm. Telefon je tak vcelku veliký a s váhou necelých 130 gramů už ho tak v kapse ucítíte. Osazen je 1400 mAh baterií, jenž vydrží přibližně 3 – 4 dny běžného používání.

Co se týče hardwaru, ten je taktéž v souladu s cenou a tak nečekejte nic převratného. Disponuje jednojádrovým procesorem Qualcomm S1 o frekvenci 800 Mhz a grafickým čipem Adreno. Dále má 512 Mb RAM a 256 MB interní paměti. To je vskutku málo, ale výrobce naštěstí do telefonu zakomponoval slot pro microSDHC kartu. U datových přenosů ovšem telefon příliš nezaostává, podporuje technologie jako je HSDPA (3,5 G, neboli rychlejší stahování dat) a Bluetooth 2.1, k internetu se pak připojíte pomocí 3G nebo Wi-Fi. Na zadní straně se ještě nachází fotoaparát s rozlišením 3,2 Mpx. Ten má navíc ještě plní funkci kamery a umožňuje automatické zaostření.

Po softwarové stránce je KIS PLUS vybaven operačním systémem Android verze 2.2. Ten samozřejmě nabízí všechny základní programy, včetně internetového obchodu Google Play. A co vás jistě nejvíc potěší je rychlost tohoto smartphonu. Například mi běželo v pozadí několik aplikací jako je Facebook, Steam a stejně jsem mohl surfovat po internetu bez znatelného sekání. To samé platí i u Skypu, pokud chcete telefon využít ke komunikaci skrze tento program, mohu jen vřele doporučit. Co se týče her, ty nejnovější kousky si asi nezahrajete, ale Angry Birds nebo Hill Climb zde běhá bez problémů.

ZTE KIS PLUS mě zkrátka překvapil. Pokud přehlídnete několik aspektů, které se příliš nevyvedli, vyjde vám velice použitelný telefon, který má čím zaujmout. Na zákazníky utočí hlavně cenou a to přibližně 2000 Kč, což je v porovnání s tím co nabízí, rozhodně výhodná koupě.