Windows Phone 8.1

May 20th 2014

Nový operační systém Windows Phone 8.1 byl oficiálně představen na konferenci Build 2014. To bylo na začátku února. A dne 14. dubna byla oficiálně vypuštěna nová verze systému.  Takže k uživatelům, kteří mají telefon registrovaný v programu Preview for Developers, se dostala aktualizace jako k prvním.

Do programu se však můžou registrovat i běžní uživatelé a zdarma.

Zásadní změnou prošla domovská stránka. Pravděpodobně totiž budeme moci využít třetí sloupec dlaždic střední velikosti, dále si budeme moci na domovskou stránku zvolit kromě 20 motivů vlastní obrázek, který budese vytvářet při vertikálním přesunu tzn. paralaxní efekt. Bohužel se však nezmění všechny dlaždice ale jen některé.

Přepracovaná bude i zamykací obrazovka. Můžeme nastavit, jak na ní informace vypadají- notifikace či čas.

Velkou novinkou je hlasová asistentka jménem Cortana, která odpovídá na dotazy a zároveň se od vás učí.  Bohužel, Cortana je zatím pouze v beta fázi a dostupná jen v USA. Postupně se rozšíří do dalších zemí.

Skvělým pomocníkem bude nově notifikační oblast nazvaná Action Centre, kde bude k dispozici stahovací roletka, kterou vyvoláte kdekoliv. V roletě jsou čtyři konfigurovatelné rychlé přepínače – výpis novinek, zmeškané události a interakce ze všech dalších aplikací.

Aktualizací prošel také kalendář a hlavně prohlížeč Internet Explorer 11.

Zajímavou novinkou je klávesnice. Nyní totiž nabízí psaní tahem, který je přesný a rychlý. Zajímavostí je, že Microsoft učinil nový zápis v rychlosti psaní do Guinessovy knihy, gratulujeme.