Surface 2 – druhá generace hybridního tabletu

October 12th 2013

Konference Microsoftu, jež proběhla na začátku září přinesla několik zajímavých informací o nástupci jejich hybridního tabletu Surface RT. Ta trpěla plno neduhy: velká hmotnost, slabá výdrž baterie, nutný aktivní chladič procesoru navýšil rozměry nebo klávesnice, která vypadávala, když jste neměli pevný podklad. V podstatě se zařízení, díky své naprosté imobilitě, jako tablet vůbec využívat nedalo, na což ostatně plno recenzentů poukázalo už při vydání. Vůbec tomu nepomohla ani vylepšená verze operačního systému Windows NT, jež byla značně omezená a v mnoha případech dokonce zablokovala některé uživatelské programy. Druhá verze Surface Pro v sobě sice měla osmičky, ale díky přehnané ceně 899 dolarů i zde Microsoft pohořel. A to ve velkém jelikož od Surface se čekalo zkrátka hodně. Logicky se tedy musí dostavit nástupce, který dá zapomenout nezdarům jedničky a konečně na poli hybridů postaví Microsoft do popředí. Nelehký úkol mají před sebou, zvláště v dnešní době, kdy je konkurence převeliká. Pojďme se tedy podívat jak se jim daří.

Co se týče rozměrů, ty se na pohled od předchůdce lišit nebudou. Vážit bude přibližně 700 gramů, přičemž tloušťka nepřesáhne 10 mm. Prvních změn si všimnete už na displeji. Úhlopříčka 10,6 palců sice zůstane, zato se zvětší rozlišení z 1366 x 768 pixelů na FullHD. Tím hlavním, co vás ovšem je jistě srdce novinky, tedy výpočetní jednotka. Tím bude APU Tegra 4, která nahradí předešlou trojku. K dispozici bude mít 4 GB paměti RAM. Po softwarové stránce bude vybaven Windows RT 8.1, jež bude doplněn o některé kancelářské programy. Samozřejmostí je pak Bluetooth 4.0, port USB 3.0, Wi-Fi, slot pro micro-SD karty a stojánek pod monitor pro pohodlné psaní. Výdrž baterie zůstane stejná a to přibližně 8 hodin při plném vytížení. Vzhledem k silnému nárůstu výkonu a tudíž i spotřebě hardwaru, je to ale vcelku úspěch.

Jenomže to není jediné zařízení s kterým Microsoft přijde. Ty náročnější jistě bude zajímat Surface Pro 2. Zde bude Tegra nahrazena procesorem postaveným na nejnovější architektuře Intelu, Haswell. Konkrétně to bude Core i5. A i přes tak masivní nárůst výkonu oproti první Surface Pro, se výdrž akumulátoru prodlouží na celých 7 hodin. Může za to již zmíněná architektura, která má velice nízkou spotřebu sama o sobě. Další a poslední změna se dotkne pamětí RAM, ty budou na výběr ve variantách 4 a 8 Gb.

Nic víc nám už Microsoft neoznámil. Je vidno, že se snaží poučit ze svých předešlých chyb a vydat na trh plnohodnotný hybrid tabletu a notebooku, který budou mít uživatelé rádi. Samozřejmě až prodeje ukážou, jak Surface 2 mezi tak silnou konkurencí obstál.