iPhone5 první informace

September 16th 2012

Zaří 2012 byl pro většinu uživatelů iPhonu měsíc, kdy se jim “změní život”. Čekali totiž na oznámení a první o informace o vydání nového iPhonu 5. Jenomže žádné převratné novinky se nekonají, spíše jen kosmetické úpravy, čímž Apple vyvolal nevoli u některých fanoušků.

Zásadní a největší hardwarovou změnou oproti předchůdci je úhlopříčka displeje, která bude nyní dosahovat velikosti 4 palců. S tím přijde i vyšší rozlišení, a to 1136 x 640 pixelů oproti 960 x 640 u iPhonu4S. Displej bude mít mimo jiné i vyšší kontrast barev. Změny se dotknou i tloušťky, jež se zmenší na 7,6 mm, a váhy, která bude dosahovat něco málo přes 110 gramů. Rozlišení fotoaparátu naopak zůstává stejné 8Mpx, ale změny proběhly na objektivu, jenž by měl nyní lépe fotit za zhoršených světelných podmínek. Pokud “holdujete” videohovorům, změny poznáte též, a to díky vylepšené přední kameře, která zvyšuje jejich kvalitu, stejně tak jako nový reproduktor zlepšuje kvalitu při normálních hovorech. Samotný iPhone5 bude vyroben ze skla a hliníku.

iPhone 5 poběží na novém iOS verze 6, který už nebude podporovat Google maps, Apple je nahradil svými vlastními trojrozměrnými mapkami. Co se týče rychlosti, bude nový iPhone výkonnější díky chipu A6.  Je první svého druhu, který bude podporovat mobilní datové sítě podporující LTE, která ovšem pro české uživatele nemá zas tak velký význám díky slabému pokrytí. Spolu s novým iPhonem představila společnost i novou jednodušší verzi přehrávače a obchodu s multimedii iTunes.

Ve výsledku se tedy opravdu žádné převratné novinky nekonají, a tak je třeba si počkat na samotné vydání, které je v České republice ohlášeno na 28. září, jak to vlastně všechno bude vypadat v praxi.