iPhone 5C – první smartphone střední třídy od Applu

September 13th 2013

Konference Applu, jež proběhla před pár dny, přinesla několik velmi zajímavých informací. Předně je to oznámení hned dvou nových iPhonů páté generace. Ten s označením 5S bude lákat především na svůj výkon, a to díky čipu A7, jenž se dá s klidem označit jako nejlepší na trhu. Pojďme se tedy podívat na ten druhý 5C, který naopak “útočí” na zákazníky svoji cenou. Je pravdou, že lidi už jednoduše nechtějí utrácet peníze za drahé telefony, což je potvrzeno i statistikami. Nejvíce se totiž prodá smartphonů do 5000 Kč, čehož si zaměstnanci v Applu zřejmě všimli a chtějí tak se svoji novinkou v ceně 150 až 200 dolarů (5000-6000 Kč) vyjít všem uživatelům vstříc.

Model 5C se s rozměry 124 x 59 x 9 mm a v podstatě ani designem od svých předchůdců moc neliší. Proč taky měnit něco, co už dlouho a hlavně dobře funguje, že? Disponuje dnes už pro Apple klasickým Retina displejem o úhlopříčce 4 palců a rozlišením 1136 x 640 pixelů. Na zadní straně pak naleznete 8Mpx fotoaparát. Výsledné fotky nebo videa jsou ve Full HD formátu, přičemž si můžete dopřát funkcí jako automatické zaostřování, panoramatické focení, nebo dokonce rozpoznávání tváří. Zepředu je pak nad displejem umístěna FaceTime Camera určená pro video hovory. Co se týče hardwaru, 5C je vybaven čipem A6, který nabídne odpovídající výkon vzhledem k ceně. Brouzdání nebo přehrávání videí na internetu nebude dělat nejmenší problém, zahrajete si i velké množství medium i high-end  her, ale výkonný alespoň přibližně jako 5S rozhodně “Céčko” není.

Apple se pochlapil i s baterií. Ta při nepřetržitém brouzdání po internetu vydrží přibližně 8-10 hodin, 40 pak při přehrávání zvuků. K internetu se připojíte klasicky pomocí Wi-Fi nebo 3G (všechny modely 5C dokonce podporují  LTE), data se pak mezi zařízeními mohou sdílet pomocí Bluetooth 4.0. Po softwarové stránce model disponuje nejnovějším operačním systém iOS 7, jenž bude mít navrch pár aplikací, které budou ovládat a ještě zlepšovat různé aspekty telefonu (připojení k internetu, fotoaparát, kamera, sociální sítě). Dále po vzoru východní výrobců se rozšířilo i spektrum barev v kterých bude iPhone k dostání. Tradiční černá se sice vyrábět nebude zato si budete moct zakoupit telefon bílý, zelený, růžový, žlutý nebo modrý. Dostupný pak bude ve dvou variantách: 16 a 32 Gb, slot pro paměťové karty byste zde (opět) hledali marně.

Těžko odhadovat, jak se bude tento iPhone prodávat, ale podle statistik by měl. Nejenom kvůli ceně, ale i značce. Vždyť je to vůbec první smartphone v historii této společnosti, který bude mít startovací cenu pod 10 000 Kč. To by mohlo přilákat mnoho zvědavců, nejenom z řad skalních fanoušků Applu.