Displeje smartphonů ze safíru už letos?

March 28th 2013

Safír je po diamantu druhý nejtvrdší přírodní materiál, tak se není čemu divit, že upoutal pozornost výrobců smartphonů.

Výroba safíru už dnes není tolik náročná, ovšem cena oproti aktuálně používanému Gorilla Glass je skoro desetinásobně vyšší!

Gorilla Glass na průměrný smartphone stojí asi 3 dolary, displej z uměle vyrobeného safíru by přišel na 30 dolarů. Tato vysoká cena by se však s postupem času a se zdokonalováním výroby mohla snížit. Prý až pod úroveň 20 dolarů za kus – tedy o třetinu.

Z hlediska ceny je ale pravděpodobnější trochu odlišný způsob použití safíru. Firma GT Advanced Technologies už s ním experimentuje. Jedná se o nápad, že by šlo jiný materiál pouze pokrýt tenkou vrstvou safíru. Vrstva by byla ultratenká – tenčí než lidský vlas. (Dnešní používaná skla na displejích mají tloušťku téměř milimetr.)  Cena by tak oproti Gorilla Glass byla jen asi 3-4 krát vyšší.

Safír je zhruba třikrát silnější než Gorilla Glass, a je tak i třikrát odolnější vůči poškrábání. Z toho důvodu jej už využívá Apple – safír chrání kamerku na iPhonu 5. Všichni mobilní výrobci prý uvažují o tom, že by safír mohl nahradit sklo. Na displejích smartphonů vyšší cenové (ale tedy i vyšší výkonnostní) kategorie by se mohl objevit ještě letošního roku.