PID Info nahradí DPP info – Pražské jízdní řády pro iOS a Android

October 28th 2017

Od doby, co zanikla smlouva, že má pouze jedna ..ehm .. “firma” údaje o časech autobusů a další veřejné dopravy, vzniká čím dál víc aplikací, které nám naservírují ona data, nyní si pouze vybrat. Nově máme na tomto poli aplikaci “PID Info” (Pražská Integrovaná Doprava) přímo od vydavatele ROPID (Regionální organizátor pražské integrované dopravy).

Základní info o PID Info

Základní info bylo už asi řečeno, trochu zopakuji a doplním. Tedy vývojář této aplikace je ROPID, zkratka pro “Regionální organizátor pražské integrované dopravy“, ten má na Apple Storu již jednu aplikaci s názvem “DPP Info”. Tyto dvě aplikace se funkcemi doslova překrývají, služebně starší “DPP Info” jich má mnohem více, což je vcelku očekávané, jelikož “PID Info” je stále ve stavu BETA verze. V budoucnu by po odladění všech nedostatků měla “PID info” zcela nahradit “DPP info”, za což jsem osobně rád. “Stará” aplikace měla dost bugů, které možná bylo vhodnější vyřešit zcela novou aplikací. Jinak je dobré vědět, že je zapotřebí iOS minimální verze 10 a kompatibilní je jak s iPhonem, iPadem tak iPodem touch. Omezení věková nejsou (4+) a nastavit si můžete kromě češtiny také angličtinu, němčinu a ruštinu.

PID Verze 0.9 (beta)

Beta testování je poslední dobou velmi oblíbené i mezi veřejností, proto bych k tomuto pojmenování přidal slovíčko “public”, jelikož iOS disponuje možností neveřejného testování za pomocí aplikace “TestFlight“, která při zadání speciálního kódu od vývojáře dané aplikace zpřístupní aplikaci mimo Apple Store.
Naše veřejná beta verze prošla již několika drobnými updaty, k dnešnímu datu lze stáhnout verzi 0.9.5 která toho již umí velmi hodně. Nebudu zde vypisovat co je v popisu aplikace, prostě se na ní podívám jako uživatel.

Vyhledání spojení v PID Info

Ihned po zapnutí aplikace se Vám načte obrazovka pro vyhledání základního spojení mezi dvojicí zastávek. Nepochybně toto bude nejfrekventovanější část celé aplikace, musí být tedy jednoduchá a přehledná, ale zároveň poskytnout možnost detailnějšího zadání.

Jak lze vidět na vyfocené obrazovce, vše se povedlo. Zadání cílových a koncových stanic lze i pomocí aktuální polohy případně podle mapy. Co mě pouze mrzí je nevyužití iOS klávesnice pro zadání data a hodiny spojení, byli nahrazeny vlastním designem.
Samozřejmě je tu možnost “Pokročilého zadání”, kde lze zadat požadavek na nízkopodlažní, případně bezbarierové spojení. Nastavení přestupů a jako poslední povolíte jakým způsobem chcete cestovat, tedy povolujete a zakazujete typy dopravních prostředků. Konkrétně – metro, tramvaj, autobus, vlak, přívoz a lanovka. Pod rozšířeným hledáním je pak výpis naposledy vyhledaných spojení, případně při označení hvězdičkou si můžete vytvořit oblíbené.

Výsledky vyhledání spojení v PID Info na iOS

Obrazovka s vyhledaným spojením také prošla inovací. Po zadání všech potřebných informací stačí kliknout na lupu v červeném kolečku a počkat na výsledky. Ukáže se klasický seznam s informacemi za jak dlouho spoj jede, jak dlouho bude cesta trvat, jak je dlouhá a informace kterým typem prostředku a případně informace o přestupu. Tento seznam je prakticky vždy v každé aplikaci stejný, níže se můžete podívat na vyfocenou obrazovku.
Pokud na výsledek hledání kliknete, zobrazí se cesta na mapě a detailnější informace přestupech a vy jímkách na cestě, které se v předešlém seznamu zobrazovali pouze jako ikona. I zde můžete kliknout na název linky a ukáží se Vám veškeré zastávky dané linky. Také tu vidíte přibližnou polohu linky, ta není dána přesnými GPS souřadnicemi, ale jednoduše vypočítána dle jízdních řádů, tedy kde by daná linka “měla” aktuálně projíždět.

Ostaní funkce

Vše co bylo výše popsáno, je v hlavní části aplikace. Je tu celkem pět částí, mezi kterými lze přecházet pomocí horizontálního menu na spodní části obrazovky. První pro vyhledání spojení má znak lupy s prozatím anglickým překladem “Search” (čj.: hledat), Místa, Odjezdy, Změny, More (čj.: více -> menu).

Místa

Při přechodu do části Místa, se načte mapa s možností zvolit trojici základních filtrů. Prvním zobrazíte “zastávky”,druhým “Prodejní místa” a poslední “P+R”. Vždy máte k dispozici tlačítko pro přesun mapy na Vaší aktuální polohu, tedy nemusíte hledat kde vlastně jste. Prodejní místa navíc poskytují rozšířený filtr, kde můžete zvolit: Vydávání průkazek PID, Vydávání čipových karet, Prodej elektronických předplatních kupónů, Prodej papírových předplatních kupónů, Prodej jednotlivých jízdenek PID, Ověřování průkazek pro žákovské jízdné. U parkoviště zase vidíte kolik je volných a obsazených míst na daném místě.

Odjezdy

Zde zvolíte zastávku u které potřebujete vědět odjezdy podle času. Výhodou je, že většinou je více zastávek se stejným názvem, v drtivé většině případů se jedná pouze o zástavky v opačném směru. Však jsou i takové dopravní uzly, které nabídnou se stejným názvem i čtyři zastávky. V takovém případě je aplikace pěkně pojmenuje písmeny od A, B, C, D … a tím vám je pěkně rozliší.

Změny

Název hovoří za vše, naleznete zde seznam informací s mimořádnými událostmi a s výlukami na tratích. Můžete kliknout na danou událost a pokud jsou informace k dispozici, zobrazí se vám i podrobné informace jako například plánky objížděk.

More


More bude dle mého názoru přeloženo jako MENU, případně jako “Více”. Co jsem se díval na obě aplikace, tak novější PID chce být opravdu přehlednější, jednoduší a proto je zde toto menu.

Stav bezbarierových zařízení

Jednoduchý výpis všech stanic, kde je bezbariérový přístup. Jako první zde naleznete ty s popiskem “Omezení provozu”, níže poté zbytek s popisem “Plně funkční”.

Dopravní schémata

Graficky zobrazené mapy linek, známe ze samotných zastávek. Dobré k vytvoření přehledu kde a kam se vůbec dostat pomocí pražské integrované dopravy.

Novinky

Drobné informace z hlediska dopravy v rámci PID, například info typu: “Integrace Kouřimska od 11. 11. 2017”. Jedná se o klasické informační články.

Kontakty

Zobrazení velmi jednoduché stránky s telefonním číslem, mailem, odkazem na facebook a twitter. Je to trochu smíšené, telefonní číslo a mail jsou na ROPID, zato odkaz na sociální sítě vedou na profily PID.

Informace o systému PID

Tato část mě jako jediná velice zklamala, máme tu trojici tlačítek. Všechny vedou přímo na internet a můžete si zobrazit “Jízdné v Praze”, “Jízdné v regionu” a “Tarifní pásma”. Možnost zobrazení ceny jízdného bylo v minulé aplikaci řešeno lépe. Malá ikona lístků, která zobrazila jednoduchou tabulku s cenami a možností přechodu do aplikace SMS s přednastavenými parametry, stačilo potvrdit odesláním SMS.
Řešení v aplikaci PID info bude sice komplexnější, ale ubírá na komfortu při používání SMS jako jízdenek.

Nahlásit chybu

I když by se našlo pár věcí k nahlášení, neodzkoušeno, funkce bez komentáře.

O aplikaci

Klasická část každého programu, která ukazuje především verzi nainstalované aplikace.