Windows Blue

March 11th 2013

Dlouho se nevědělo, co vlastně Windows Blue bude. Microsoft tajil informace, jak se dá, a tak se začalo spekulovat, že se jedná o nový operační systém, který bude nástupcem Windows 8. Jenomže poslední dobou se objevuje čím dál  víc informací a už teď je jasné, že nový systém to rozhodně nebude. Blue bude veliký update (něco jako Service Pack), který přinese do stávajicích “osmiček” plno nových vylepšení a změn.

Podle Microsoftu je současný update v prvním milníku vývoje neboli Milestone 1, kdy může přejít do základního testování. Je tedy zřejmé, že chtějí dodržet svůj slib ohledně data vydání, které je dáno na srpen tohoto roku. Velkou novinkou bude nová verze Internet Exploreru 11. Předchozí verze 10 sklidila značný úspěch, a proto verze 11 může vyvolávat docela velká očekávání. S tím by mohlo být spojeno i lepší vyhledávání, jež se má v budoucím updatu objevit. Microsoft totiž spolupracuje se společností Bing a ta, jak jistě víte, vytvořila svůj stejnojmenný vyhledavač, který se v celosvětovém žebříčku umisťuje těsně za Googlem. Vyhledávání by tak mělo být mnohem komplexnější, např.  když hledáte zipový soubor a současně s ním se zobrazí programy, které ho dokážou otevřít. Zato pro ty, co věří, že se Metro ještě nějakým změní změní nebo vylepší, bude tento update lehkým zklamáním. Rozhraní v základu zůstane stejné, čili i jeho nevítaný princip ovládání na PC. Snad jenom lepší přizpůsobení uživateli, které by mělo být přehlednější a ikonky se roztáhnou po celé šířce displeje.

Nejvíce změn ovšem uživatelé na první pohled nepocítí. Ty jsou přímo v jádru v systému, které se zmenší a celkově se ještě zvýší výkon. Pracuje se i na vylepšení energetických nároků, systém by měl běžet co nejúsporněji. Postupem času bude na povrch vyplouvat ještě více informací, ale toto jsou ty základní, které naznačují, v jakém duchu se budou vývoj ubírat. Těžko říct, jestli jsou rozhodnutí vývojářů Blue dobrá, či špatná. Je potřeba si počkat na uvolnění beta verze, která by se měla objevit ještě před vydáním.