Windows 8 Developer Preview

November 13th 2011

Hned na úvod tohoto článku o novém operačním systému Windows 8 Vám můžu s ochotou říci, že Microsoft po představení Windows 8 konečně  uvolnil ke stažení testovací vývojářskou verzi. Takže pokud máte zájem o tuto novinku můžete si jí stáhnout a s chutí vyzkoušet.

 

Tyto tři verze jsou v  anglickém jazyce a, jedna je určena pro 32bitové procesory a další dvě pro 64bitové systémy. Jedna verze obsahuje jen “čistý” operační systém a druhá  verze nabídne i nástroje pro vývojáře. Chci upozornit, že je tento nový systém stále ve vývoji a, tak jsou jeho schopnosti a problémy přijatelné. Takže  pokud se Vám něco v tomto novém systému nyní líbit nebude, vše se  může změnit ve finální verzi.

 

Výhodou tohoto operačního systému je, že je to systém, jak na tablety díky dlaždicím, tak i na laptopy díky programu desktop, která nahrazuje GUI ve Windows 7 .

Windows 8 a rozhraní Metro:

Rozhraní nazývané Metro je novinkou a nabídne nám koncept dlaždic. Ty nahrazují dosavadní ikonky. Toto rozhraní Vám nabídne zamknutou obrazovku. Na pozadí budete mít vlastní volitelnou fotografii s informacemi o došlé poště, datem a časem. Do systému se můžete přihlásit klasicky heslem a nebo na dotykovém displeji najedete na předem určená místa. Metro je vytvořen, tak, aby ho bylo  možno ovládat jak pomocí dotykové obrazovky (nejčastěji s využitím jednoho prstu), tak pomocí počítačové myši (pravé tlačítko simuluje druhý prst při multi touch) nebo s využitím pera. Metro umožňuje běh více informací. V rozhraní Metro si můžete dlaždice libovolně přesouvat pohybem prstu ovšem jen u počítačů s dotykovým displejem. Pokud budete mít například otevřené okno s editorem fotek a zároveň chcete spustit program s e-mailovou schránkou stačí jej přetáhnout do volného prostoru na ploše. Windows 8 pak automatický změní velikost otevřených oken, tak aby vše na obrazovce bylo dobře viditelné.

 

Windows 8 na dotyk:

Tento nový operační systém Windows 8 bude ideální hlavně na dotyk. Takže se Vám může při zkoušení verze zdát, že se Windows 8 moc nekamarádí s myší.

Pokud si však zvyknete na nový styl Windows 8 a pak najednou přejdete na klasické ovládání myší můžete s tím mít menší problémy.

Windows 8 a jeho dlaždice:

Prostředí ve Windows 8 je bez oken a dlaždic. Jako základ najdete ve Windows 8 sadu aktivních dlaždic, které budou zároveň sloužit pro přístup k jednotlivých aplikacím. Zároveň fungují jako zobrazovací jednotky konkrétních informací. Možná Vás toto prostředí zaskočí, ale možná Vás i potěší. Tato forma dlaždic uspokojí hlavně formu dotykového ovládání.  K boční nástrojové liště, která má záložky pro hledání, sdílení a přepínání mezi dlaždicemi a klasickým rozhraním se dostanete s myší, když najedete na levý spodní roh, kde se dříve nacházelo tlačítko Start. Ovšem v nabídce Start se neotevírá klasická nabídka, ale přepínáte se na rozhraní Metro. Dlaždice má v tomto OS každý program a je jen na uživateli jak jeho dlaždice budou vypadat.

>>> Dlaždice mohou být dvojí velikosti, obdélníkové nebo čtvercové a je možné je slučovat do skupin.

>>> Přepínání mezi jednotlivými spuštenými aplikacemi je pomocí dotykové ovládání, ale praktičtější je klasická kombinace “ALT + TAB”.

 

Windows 8 pracovní plocha:

Nová funkce Windows 8 je možnost rozdělení pracovní plochy. Můžete si, tak rozdělit pracovní prostor na dvě části. Mohou vedle sebe běžet dvě aplikace. V jedné Vám může běžet třeba Sport a v druhém okně si můžete třeba sledovat film. Aplikace již nejsou schovávány v rozbalovacím menu, ale po kliknutí pravým tlačítkem myši vyjedou ze spodní části obrazovky. Samozřejmě pokud myš nemáte pouhým tažením prstu odspoda menu vytáhnete.

 

Windows 8 spuštění:

Do nabídky WIndows 8 se dostanete během 12 sekund vyberete si zda chcete na počítači spustit původní Windows 7 nebo nové Windows 8 a za chvilku budete moci vidět rozhraní Metro se , kterým už můžete pracovat. Ovšem neslibuje se tato rychlost i při nainstalovaných aplikacích, které se spouští při startu počítače.

Windows 8 Vám může čas od času skončit modrou obrazovkou neboli BSoD.
V tomto systéme existují dvě verze internetu Explorer a to jedna pro design Metro a druhá pro klasický desktop.  Další nepříjemnosti se Vám mohou stát při rozběhnutí některých aplikací Metro protože u některých těchto aplikací chybí možnost ukončit běh aplikací, pak je jediná možnost, jak ukončit aplikace a to přepnutím na pracovní plochu a najít správce úloh.

>>> Windows 8 má výrazně nižší nároky na paměť