Windows 10 doporučuje nedodělaného FTP klienta

Všichni víme, že Microsoft Windows 10 je stále v takzvaném “Insider preview” verzi, tedy tyto novinky nejsou zcela na místě. Však mě zaujalo, že stále samotný Windows nenabízí vypracovaného FTP klienta. Přestože ve své službě ISS nabízí FTP funkci jako celek, klasickým uživatelům doporučuje stáhnout aplikaci ze svého Windows Storu.

May 22nd 2015

windows-10Všichni víme, že Microsoft Windows 10 je stále v takzvaném “Insider preview” verzi, tedy tyto novinky nejsou zcela na místě. Však mě zaujalo, že stále samotný Windows nenabízí vypracovaného FTP klienta. Přestože ve své službě ISS nabízí FTP funkci jako celek, klasickým uživatelům doporučuje stáhnout aplikaci ze svého Windows Storu. Už od dob Windows XP se jedná o aplikaci WebDAV. Popravdě jsem nikdy Windows prohlížeč FTP nepoužíval, ale s příchodem novinek jsem ho chtěl vyzkoušet. Jednoduše postačí ve složce tento počítač přidat síťové umístění a pak již potupovat dle instrukcí. Klasicky po nás může být požadováno jméno, heslo a adresa FTP server. To jsou základní hodnoty pro připojení. Základní Windows FTP klient Vás však upozorní, že komunikace, včetně odesílání hesla, není šifrovaná a proto doporučuje WebDAV klienta.

webdas-ms

webdav-win-search-resultPo zadání “WebDAV” do vyhledávání, se Vám jako první zobrazí výsledek ze storu. Aplikace je předělána na “Modern UI”, však funkce trochu zaostávají. Já se konkrétně ani nepřihlásil, stále neplatná URL adresa, jak s/bez ftp:// pod.. Dále si na storu v komentářích jeden uživatel stěžuje, že si z nějakého důvodu musel přeházet porty, které tato aplikace nenabízí nastavit. Tím mu samozřejmě připojení nefungovalo. U mého problému bude nejspíš příčinou tvar URL adresy.

webdav-error
Nezbývá nic jiného, než počkat na oficiální vydaní Windows 10. V té době by snad měli propagovat hotový produkt.