Trochu z historie Windows, ARM procesorů a možnost stáhnout si Windows 8 na 90 dní zdarma

October 8th 2012

Každá nová verze operačního systému od firmy Microsoft byla ihned po vydání na trh nedokonalá a čekalo se takřka na každou novou aktualizaci. V roce 2006 navíc Microsoft zveřejnil nový operační systém, který byl sice bezpečnější než předchozí verze, ale jeho stabilita a systémové nároky byly takřka katastrofální. Jednalo se o nové jádro systému Longhorn a operační systém s názvem Windows Vista. Systém byl nestabilní, pomalý a jeho nová technologie ochrany zpomalovala počítač takřka neúnosně. Navíc ještě v propagandě byla do reklam vepsaná hláška z výzvou “řekněte WOW”, samozřejmě že z toho vznikla ironická hláška mezi těmi, kteří nový operační systém testovali a pravděpodobně také přešli na starší a svižnější Windows XP, které ještě byli podporovány bezpečnostními aktualizacemi. Každá nová aktualizace Vist přinesla menší vylepšení, však až do příchodu Windows 7 nepřinesli kompletní opravu. Windows 7 také po příchodu nebyl bez chyb a po čase vyšli některé opravy, nyní se jedná o nejstabilnější verzi operačního systému Windows. Verze Windows před Vistou nesli označení jako verze 5, tedy Windows XP. Nové jádro s názvem Longhorn přineslo Vistě označení jako verze 6, další Windows 7 s vylepšeným jádrem nesli označení jako verze 6.1 a nyní přichází další systém s označením 6.2. Jsou jimi Windows 8, které přináší nové vylepšení jádra Longhorn.
Obecně lze jednoduše toto vylepšení popsat velmi jednoduše. A to tak, že lze Windows 8 používat na procesorech určených do mobilních zařízení. Jedná se o procesory ARM, které zpočátku byli využívány například v kalkulačkách či jiných velmi málo náročných zařízeních. Technologie tohoto čipu však za léta hodně pokročila a nabízí dostatečný výkon jak samotného centrálního procesoru tak i u grafických jednotek. Nyní je možné na procesoru s touto architekturou dokonce i upravovat video soubory a vytvářet tak vlastní filmy, popřípadě hrát graficky náročné hry a další jinak náročné aplikace. Oproti architekturám podporovaných v minulých systémech, tedy x86 či x32, tento čip nepotřeboval aktivní chlazení. Dnes nejvíce používané v mobilních telefonech a tabletech. Na příchod této architektury reagoval Microsoft vcelku pohotově. Potom co se čipy dostaly do fáze několika jádrových a dostatečného výkonu, přišel Microsoft s verzí svého operačního určených jak pro desktop počítač, tak i pro mobilní telefony a tablety. Samostatný článek o Windows 8 bude možná v budoucnu. ;)
Jelikož změna popsaná v minulém odstavci opět měla zapotřebí několika úprav jádra, spustil Microsoft již dávno před oficiálním vydaní na trh možnost, vyzkoušet firemní verzi na 90 dní zdarma. Tím dosahuje několika věcí. První je ukázka firmám, jaké novinky v tomto operačním systému naleznou, jelikož je propojen s Cloudovým řešením SkyDrive, což je opravdu v dnešní době internetu opravdu výtečně využitelné. Druhá je zase plusem pro Microsoft, jelikož tím nový systém výtečně otestuje v praxi a může tak po několikaměsíčním zkoušení vydat potřebně opravy před oficiálním vydáním systému na trh.