SteamOS – operační systém od Valve

September 27th 2013

steamOS_logoPřed několika dny se na oficiální stránkách Steamu objevila informace, týkající se nového herního operačního systému od Valve, SteamOS. Byla to jenom otázka času, kdy s něčím takovým přijdou, jelikož Big Picture mluvil jasně. Nikdo by přece nevytvářel úplně nové herní rozhraní, aniž by za tím byl nějaký vyšší účel, zvláště pak takový gigant jako je Valve. Naznačoval nám to koneckonců i sám Gabe Newell, když vyřkl ortel nad novým operačním systémem Microsoftu, Windows 8, který prý vývojáře značně omezuje, což je odradí od působení v herním PC trhu. Jako správný OS uvádí Linux, jehož jedinou nevýhodou je podpora her. “Na Steamu je touto dobou už 2500 her a my děláme vše proto, aby se jich co nejvíc dostalo i na jiné systémy než je Windows” prohlásil na Linux Conu a je zřejmé, že budoucnost her vidí právě v tomto bezplatném operačním systému.

Nasvědčuje tomu i fakt, že SteamOS běží na bázi Linuxu a bude zcela zdarma. Grafické rozhraní bude pravděpodobně velice podobné tomu z Big Picture, ne-li dokonce stejné. Ovládat se bude buď pomocí kombinace myši a klávesnice nebo ovladačem, o čemž se ostatně můžete přesvědčit už teď. Taktéž bude tento systém podporovat streamování her, takže si je budete moct zahrát třeba na televizi v obýváku. Jak? Možná s tím bude mít co do činění magická krabička SteamBox, taky z dílny Valve. Kromě toho jak vypadá se o ní v podstatě nic víc neví včetně toho jaký bude mít účel, což logicky vyvolává spekulace. To se ale brzo změní, jelikož s oznámení SteamOS, Valve spustilo akci, v které vybraným jedincům zašle na testovaní 100 SteamBoxů. Zpráva je to vskutku skvělá a zůčastnit se může kdokoliv. Stačí pouze vyplnit formulář na stránkách Steamu a doufat, že vyberou právě vás.

Na závěr si Valve nechalo takovou malou informaci. Volně přeloženo “Vyvíjet herní operační systém je mnohem snažší než vývoj Half Life 3”. Mnozí už začli jásat a mají důvod. Zřejmě první oficiální zmínka o této velmi očekávané hře padla jen tak, aniž by to někdo čekal. Valve chystá ještě velké věci a my se rozhodně máme na co těšit.