Microsoft a pokuta 561 milionů eur

March 6th 2013

Microsoft byl zahleděný do sebe a nevšiml si, že již více než rok nenabízí svým spotřebitelům výběr prohlížeče, řekla EU.

Evropská unie dnes oficiálně uložila Microsoftu pokutu 561 milionů korun pro nesplňování dohody, v závislosti na níž má svým uživatelům systému Windows nabízet i alternativní prohlížeče – ne pouze IE.

Microsoft byl nucen podepsat dohodu o nabízení ostatních prohlížečů uživatelům Windows na konci roku 2009 na základě stížnosti norského prohlížeče Opera. Opera o dva roky dříve obvinila Micorosft z manipulace v bitvě prohlížečů. Důvod je jasný – do systému Windows je integrován prohlížeč od samotného Microsoftu Internet Explorer. Microsoft souhlasil s dohodou na základě hrozícího zdržení nadcházejících Windows 7. Měl do OS Windows vložit „browser ballot“ – tedy okno, které nabízí uživatelům jejich ke stažení i ostatní prohlížeče.

Ale Microsoft udělal velkou chybu. Nějak zapomněl vložit toto okno uživatelům Windows 7 do Service Pack 1. Přibližně 15, 3 milionu uživatelů tak nemělo možnost setkat se s oknem pro výběr prohlížeče.  Loni v červenci Microsoft tuto chybu uznal a omluvil se, ale problém zároveň bagatelizoval s tím, že to byla technická chyba a obviňoval tým svých vývojářů. V říjnu 2012 podal Joaquin Almunia z EU obvinění proti Microsoftu s dodatkem, že každý musí čelit následkům svých chyb. Podobně se vyjádřil i dnes.

Pokuta 732 milionů dolarů, což odpovídá 561 milionům eur, je nakonec mnohem menší než by mohla být. Někteří tvrdí, že měla být jako trest použita pokuta v maximální výši 7,9 bilionů dolarů.