Ke spojení Androidu a Chrome OS dojde, přestože Google tvrdí opak, říkají analytici

March 26th 2013

I když šéf Googlu Eric Schmidt tento týden oznámil, že Chrome OS a Android zůstanou oddělené, experti si myslí, že spojení obou těchto platforem je nevyhnutelné. Schmidt uvedl, že mezi Androidem a Chrome OS budou v budoucnu nějaké vazby, ale že v každém případě zůstanou samostatné. Ovšem povídá se, že spojení Chrome OS a Androidu je skutečnost, o níž celý svět věděl, že se jednou prostě musí stát.

Chrome OS je vlastně prohlížeč běžící na hardwaru určený na to, aby byl vždy připojený k internetu, z toho důvodu se nejedná o příliš bohatý operační systém. Využívá se tak pro jednoduché notebooky od Googlu – Chromebooky. Slouží především nenáročnějším uživatelům, kteří své zařízení nevyužívají tolik pro práci, spíše pro surfování na internetu. Naopak Android je velice úspěšný operační systém chytrých zařízení. Podle posledních aktuálních statistik běží na 70% všech smartphonů na světě.

Co mají tyto dva operační systémy společného? Může dojít ke spojení úplně odlišných operačních systémů? Ne tak docela, analytik Jack Gold ale uvedl, že Google bude v obou svých platformách jistě stále více využívat stejný kód. Nepovede to k úplnému propojení Chrome OS a Androidu, analytici ovšem předpovídají, že Chrome OS i Android budou stále více spočívat na stejných webových technologiích – především na HTML5.

Otázkou zůstává, zda se samostatný Chrome OS bude schopný v silné konkurenci jiných operačních systémů prosadit a přežít delší časové období…