POZOR – SCAM tvářící se jako česká firma LLT Consulting

Sem tam přijde mail s žádostí, o umístění reklamní plochy na můj web, čas od času dokonce přijde žádost o umístění na firemní stránky. Nejedná se o nic zvláštního, i když poslední dobou tento trend upadá, stále se najdou firmy, které touží být všude. Z vlastní zkušenosti potvrdím, že web zaměřený na IT, kde byly texty o hrách a podobně, zaujal anglickou pobočku reklamní společnosti a spolupráce proběhla velmi hladce a bez problémů. V článku SCAM rychle popíšu a pak zveřejním dnes ráno přijatý.

April 20th 2015

logo-scamSem tam přijde mail s žádostí, o umístění reklamní plochy na můj web, čas od času dokonce přijde žádost o umístění na firemní stránky. Nejedná se o nic zvláštního, i když poslední dobou tento trend upadá, stále se najdou firmy, které touží být všude. Z vlastní zkušenosti potvrdím, že web zaměřený na IT, kde byly texty o hrách a podobně, zaujal anglickou pobočku reklamní společnosti a spolupráce proběhla velmi hladce a bez problémů. V článku SCAM rychle popíšu a pak zveřejním dnes ráno přijatý.

Co to vlastně SCAM je

SCAM sám o sobě existuje již dlouho, dokonce i před dobou internetu, faxu a všech možných elektronických vychytávek. Jde o podvodné dopisy, někdy označovány jako HOAX, Nigerijský dopis apod. V principu se Vás útočník snaží na něco nalákat. Velmi známý SCAM je žádost o pomoc převodu majetku a převod automobilů. V dopise Vám například přijde žádost o pomoc převodu automobilu do ČR, za kterou dostanete provizi. Slibovaná částka je většinou dost vysoká, aby neznalce nalákala. Může se jednat i o desítky tisíc, které samozřejmě nikdy neuvidíte a nejspíš se zapletete do kriminální činnosti.

SCAM co mi dnes ráno přišel

Dnes ráno mi přišel email, který byl kompletně napsaný v anglickém jazyce a nabízel mi velmi slušné peníze za umístění reklamy na jeden web, který spravuji. V textu se zjednodušeně autor táže na umístění reklamy za velmi lukrativní peníze (přibližně 1000 dolarů za měsíční zobrazení reklamní plochy). Email je od Josephine Bergson, předmět: FYI a je údajně odeslán z emailu josephine.bergson[a]lltconsulting.net

Přijetí tohoto SCAMu

Přijetí tohoto SCAMu

Od: Josephine Bergson
 Předmět: FYI
Zpráva:
 Hello!
My name is Josephine Bergson representing the advertising department of the LLT Consulting company.
 We are interested to place ads (banners), of your choice, on your websites.
Design and sizes can be seen on our website at www.lltconsulting.net/id_0d511cj5/
 Depending on the banner size you choose we can pay up to $950.00/month.
If you are interested to become an advertising partner please let me hear from you.
Kind Regards,
 Josephine Bergson
 josephine.bergson@lltconsulting.net

Informace o tomto SCAMu

V tomto emailu máte odkaz na stránky, kde by měli být na výběr možné reklamní plochy. Po zobrazení stránky, vás prohlížeč upozorní, že je zapotřebí JAVA applet a poskytnout mu také v počítači důvěru (v žádném případě nepotvrzujte spuštění). Doporučuji se na stránky ani nedívat, maximálne na mobilním zařízení bez podpory flash a javy. Níže Vám poskytnu plný náhled a informace.

Náhled stránek LLT consulting

Náhled stránek LLT consulting

V prvním kroku se podíváme na samotný web. Ihned po příchodu na nás vyskočí žádost o Javu, tu nepotvrdím a kouknu dále. Jelikož Javu nemám, nemohu ani očekávat obsah. Jediné co se načte je prázdná stránka s nadpisem “Banner” a to i na úvodní stránce. Další zvláštností jsou použité odkazy. Pokud se podíváme do zdrojového kódu, všechny odkazy vypadají takto:

<ul class="containerMenu">
<li><a href="#" class="menuAboutUs">About Us</a></li>
<li><a href="#" class="menuPrinciples">Principles</a></li>
<li><a href="#" class="menuServices">Services</a></li>
<li><a href="#" class="menuCzechRepublic">Czech Republic</a></li>
<li><a href="#" class="menuContact">Contact</a></li>
</ul>

Zde vidíme, že celá navigace Vám vlastně znovu načte aktuální stránku a tím se opět pokusí získat přístup k Java doplňku Vašeho prohlížeče. Stejně tak odkaz na kontakt/jméno firmy v pravé dolní části webu.

Závěr

Tento SCAM se zdá být vcelku propracovaný. Pokud přijdete z vyhledávače, zobrazí Vám klasické stránky, kde jsou bezcenné informace a pár odkazů. Pokud přijdete z emailu přes speciální adresu, začne pracovat jako nežádoucí web. Také pokud se budete snažit dovolat na poskytnuté telefonní čísla, automat Vám řekne, že nejsou používána.

Žádný návod jak se ubránit není. Však můžeme postupovat tak, aby jsme tyto nežádosti odchytli dříve, než bude pozdě. V první fázi se zamyslete, zda je vůbec reálné, aby někdo chtěl za takový peníze zobrazovat reklamu na vašem webu. Dále si firmu ověřte. Najděte si na internetu její stránky (neklikat přes odkazy v mailu) a další informace v komunitě. V tomto případě, co jsem zadal “lltconsulting” do vyhledávače, tak mi hned vyjelo několik článků podobný tomu co nyní sepisuji.

Sídlo firmy

Sídlo firmy

PS: Pokud jste jednatel firmy, nebo si myslíte, že bych měl text smazat. Kontaktujte majitele těchto stránek s odůvodněním a kontaktem pro případnou komunikaci. Bez těchto informací nebudou žádosti akceptovány.