Playstation 4 – první informace

February 22nd 2013

20. února proběhla New Yorku velice očekávaná konference Sony. Hlavním tahákem byl nová herní konzole, které tato společnost momentálně vyvíjí – Playstation 4.  A zvědavci byli uspokojeni, protože se jim opravdu dostalo několika nových a zásadních informací.

Určitě nikoho nepřekvapí, že s novou konzolí přijde i nové uživatelské rozhraní. To se odklání od starého designu a podobá se současné PS network. Zmizí i Xross MediaBar, což ostatně postihlo i již vydanou PS Vitu. V horní části obrazovky pak bude umístěna notifikační lišta, přičemž celé rozhraní bude propojeno se sociálními sítěmi. Hráči tak budou synchronizováni se svými internetovými profily, je tedy možné, že uvidíte, že se právě připojil Franta Koláček, místo Xdeath567. Až  čas ukáže, jestli je tento krok tím správným, nicméně zásadní vliv na hraní  to v podstatě nemá.

Co ovšem uživatele bude zajímat nejvíc, je určitě hardware, kterým bude nová konzole disponovat. Jak už bylo dříve řečeno, poběží na 8jádrovém procesoru AMD řady Jaguar. Podporovat jej bude taktéž AMD grafická karta, která je velice podobná výkonu HD7850 (1,78 TFLOPS). Ta bude mít, co se týče operační paměti 8GB  typu GDDR5. Konzoli budete moct připojit k internetu pomocí UTP kabelu nebo Wi-Fi. Periferní zařízení pak přes USB 3.0, HDMI či AV konektorů. Z toho je tedy zřejmé, že se jedná velký krok dopředu oproti PS3 a hry budou vypadat zase o něco lépe.

Samotnou konzoli nám sice Sony neukázalo, ale přece jenom se s něčím pochlubilo. Tím je nový ovladač DUALSHOCK 4. Ten se od dřívější verze liší konektorem pro sluchátka, streamovacím tlačítkem a touchpadem, který jako by z oka vypadl tomu na PS Vita. Streamovací tlačítko pak bude něco uplně nového. Pouhým kliknutím začnete online streamovat svůj gameplay, přičemž se vám bude moct ukládat na vaše úložiště nebo ho můžete využít k hraní na PS Vitě tzv Remote play. Hra se bude odehrávat na PS4, přičemž obraz se vám bude posílat na vás handheld, i když budete třeba mimo domov. Dále na Dualshocku naleznete tlačítko pro uspávání a probuzení. Výrazně se tak zkrátí načítání a když budete zrovna ve hře a konzoli uspíte, uloží se vás současný postup. Na zadní straně pak bude pás diod, které budou mít podobnou funkci jako současný PS MOVE. Společně s PS4 by se také mělo prodávat zařízení Playstation 4 Eye. Jedná se o obrazový a hlasový ovladač, který vám například umožní připojit se do konzole pomocí obličeje či hlasu.

To jsou zatím všechny informace, které Sony vypustilo do světa, a je nutno podotknout, že nás čeká opravdu další generace této konzole, která opět pozdvihne hraní na novou úroveň. Navíc pokud máte rádi své současné hry na PS3, mám pro vás výbornou zprávu. PS4 totiž bude podporovat zpětnou kompatibilitu her, čili si své oblíbené kousky budete moci hrát i nadále. Cena zatím nebyla zveřejněna, zřejmě se bude pohybovat okolo 10 tisíc, ale to jsou zatím pouze spekulace.