Zajímavost: Sezóna Stanislava “Šúšna” Řezáče

March 27th 2012

Nejlepší český dálkový běžec a celosvětově známý lingvista prožil další výtečnou sezonu. Po dlouhé době triumfoval v největším domácím laufu, který asi každý zná, v Jizerské padesátce. Připojil i výtečné třetí místo na nejslavnějším dálkovém běhu, ve Švédsku na Vasaloppetu.Sezonu si projeďme pěkně od začátku. Standa v srpnu na svém twitteru avizoval, že zlepší svoji jazykovou dovednost. Konkrétně jeho výrok zněl: “Zvažuji, že bych se naučil další jazyk. Zvažuju francouzštinu nebo některý severský, anglicky a německy už umím, tak by to asi bylo snazší.”
Začátek sezony
V prosinci byl první závod v Itálii zrušen, což znamenalo, že Stanislav trénoval ve svých Jizerských horách. Po návratu z jednoho tréninku prohlásil: “Vintr iz hír. Pulvšné, techniklšné, firnšné. Ajem veri hepi. Not vergesn gut vaksing! “
Jizerská padesátka
Standa na domácím podniku ukázal svoji extratřídu a drtivým závěrem triumfoval. Po závodě neskrýval spokojenost: “Ajem hepi tudej. Senkjů for saport. Majn taktik tudej: Mus gut form nach berk und štark soupaž finiš ”
Dojezd závodu mu však zkomplikoval  turista motající se po trati. Flegmatik Řezáč přílišné sankce nevyžadoval… “Toho turistu jsem si po závodě našel a dostal gut waxing.”
Marcialonga+Dolomitenlauf
Laufař se cítil na minisérii těchto závodů ve výtečné formě. Po neúspěchu v dolomitském běhu však přišlo drobné vystřízlivění, posuďte sami. “Včera byl tupý sníh, pulvrschnee od minus čtyř do nuly, což moc nejelo. ‘Odpíchali’ jsme to zase celé soupaž. Příští týden tě sjedu Ahrline!”
Další večer na to lehce poodhalil své plány na nejslavnější italský závod. “V neděli na Marcialonze uvidí Jerry Ahrlin jak vypadá pořádnej dabl pouling.”
Nakonec byl s výsledkem závodu spokojený, v závěrečném brutálním stoupání do cílové vesničky pro sebe vybojoval pódiové umístění. “Ajem very hepi tudej. Kein waxing for mein ski. Dritte Platz is very gut. Senkjů very meny.”
König Ludwig lauf
Druhý závod ze série Skiclassics kde Standa nenašel přemožitele! Mezi bavorskými kopci se prohnal jak Rémi Gaillard zdrhající před policisty.” Ajem very hepy tudej. Gut Lauf. Ahrlin ist gut auch.”
Tartu maraton
Další výzvou byl náročný podnik konající se v estonském Otepaa. Již na večerní tiskové konferenci lákal české fanoušky, aby ho podpořili. “Držte mi palce, zítra ráno šúsn Tartu maraton sledujte:http://www.skiclassics.com Muss hat gut form! ”
Bohužel gut form se nedostavila: “Tudej kajn čanc alajn, fajf und zwanzik metrn zu špét. ”
Ano, finišoval bez šance na zisk sta bodů…
Finlandiahiihto
Pokles formy se potvrdil také v závodě na jihu Finska, zde ale exceloval mistr světa na 50 kilometrů volně Martin Koukal.
Před-“Zitra Finlandia-Hiihto, bude to kopcovity, takze gut vaxn muss zajn.”
Po- “Scheize tuday. Kajn čanc alajn downhil ve vajíčku, špatnej waxing. Gratulace @martinkoukal
Vasaloppet
Nejznámější, nejdelší, nejmasovější a pro Standu zakletý, přesně toto je největší sportovní akce ve Švédsku. 90 kilometrů letos borci zdolali v rekordním čase, protože byl gut šné. Již několik dnů před závodem se Řezáče zmocnila předstartovní horečka :“V neděli 90 km Vasův běh, to waxing or not to waxing?”
Během závodu s informovaností svých fanoušků neotálel, v ostrém sjezdu asi na dvacátém kilometru své příznivce informoval, proč se po startu pohyboval tak hluboko v poli. Mohla za to, světe div se sestra vévodkyně z Cambridge: “Pippa by měla jet víc dablpoulingu, dost jsem se za jejim bílým obtaženým dresem zdržel. ”
Závod dokončil na 3. místě, od triumfu ho dělilo pouze 0,7 sekundy! Přesto byl v cíli spokojený.”Jörgen Brink hat besser kraft tudej. Ajem very hepy za tretí platz. ”
Birkebeinerrennet
Závod v okolí norského Lillehammeru  skončil fiaskem. Standovi ztěžoval práci 3,5 kg těžký batoh, který musí závodníci vézt na připomínku statečného činu norského krále, který v 12. století zachránil na lyžích svého syna před občanskou válkou, mimochodem jel v kalhotách z březové kůry- Birkebeinerrech, co však Standu tížilo ještě víc, byl waxing, který mu přichystali jeho norští servisemani… Standa na cílové pásce blízko světoznámé vesnice Šusn lakonicky prohodil: “Not hepy tudej. Zkusil jsem Šůšn, ale Norové mi sabotovali waxing.” Dojel až 35.
Pokud nejlepšího světového lingvistu neznáte, najdete ho tady: http://www.youtube.com/watch?v=8Xm0zLDyoVQ