Za pár dní se čeští pozemkáři poperou o účast na olympijských hrách

April 16th 2012

Pozemní hokejisté jsou jediným mužským kolektivním sportem, který má šanci reprezentovat Česko na olympijských hrách v Londýně.

Ano je to tak. A už jsem se v pár článcích zmiňovala o tom, že se český národní tým chystá na turnaj do Japonska, kde je čeká poslední kvalifikační turnaj. Asi největším problémem, který nastal, byly peníze, které Českému svazu pozemního hokeje chyběly. Účast v kvalifikaci si vybojovali čeští reprezentanti loni v srpnu na mistrovství Evropy na Ukrajině a po nasazení do skupiny v Japonsku intenzivně hledali pomoc s financováním.

Bohužel tím, že se o pozemním hokeji mluví až v poslední době, tak se svaz nemohl financovat z vlastních zdrojů. Tím pádem dostali na přípravu půjčku 400 tisíc korun od Českého olympijského výboru.

Turnaj se koná od 26. dubna do 6. května v japonské Kakamigahaře .

Turnaje se kromě českého týmu zúčastní i Rakousko, Čína, Brazílie, Japonsko a asi největší favorit Jihoafrická republika. Ve skupině se hraje systémem každý s každým a nejlepší dva celky se střetnou v superfinále o postup na olympiádu.

“Tak náročný a zároveň bohatý program nikdo z nás nepamatuje. Jsme velice dobře připraveni a věříme si. Na loňském mistrovství Evropy jsme dokázali hrát vyrovnané zápasy i s výše postavenými celky a chceme to potvrdit i v Japonsku. Určité zkušenosti máme s Rakušany a Číňany, zatímco se zbývajícími třemi týmy se utkáme poprvé,“ dodal reprezentant David Vacek.

 

“Ve světovém žebříčku je pod námi jen Brazílie, takže určitě nejsme v roli favorita, ale naším cílem je olympiáda. V mužstvu máme tři hráče světové třídy a od listopadu jsme absolvovali nejlepší možnou přípravu za stoprocentního nasazení všech mých svěřenců. Jsem přesvědčený, že se z Japonska vrátíme s letenkami do Londýna. Navzdory tomu, že kurs sázkových kanceláří na náš postup je osm ku jedné,” tvrdil trenér Michal Toms.

 

Celkové náklady na „japonskou misi“, které se pohybují okolo 5 milionů Kč, tak byly pokryty bez vážnějších zásahů do samotného chodu svazu, což bylo od začátku prioritou vedení ČSPH.