Davis Cup: Češi jdou do vedení

April 7th 2012

Čeští tenisoví fanoušci mohou být zatím s předvedenými výkony českých reprezentantů plně spokojeni. Páteční den skončil remízou, když Tomáš Berdych smetl srba Troického z kurtu ve třech setech a Radek Štěpánek po nesmírně bojovném výkonu a třech promarněných mečbolech podlehl Tipsarevičovi 2:3 na sety. V dnešní čtyřhře se mohla radovat česká dvojice Štěpánek- Berdych, když si poradila se srby Zimonjičem a Bozoljačem hladce ve třech setech.

Jako první se na kurtu v pátek představil Tomáš Berdych a na druhé straně Viktor Troicki. Tomáš Berdych nastoupil na kurt sebevědomě a evidentně ve velké herní pohodě, naproti tomu Troicki se nemohl vůbec dostat do tempa a než se rozkoukal, tak prohrával 4:0 v prvním setu. První set vyhrál Berdych nakonec 6:2. Druhý set měl velmi podobný průběh jako první, Berdych rychle vzal srbovi podání a nekompromisně ovládl druhý set 6:1. Troicki vypadal velice frustrovaně a nakonec podlehl i ve třetím setu a to poměrem 6:2. Tomáš Berdych tedy potvrdil všechny papírové předpoklady a poslal čechy do vedení 1:0.

Druhý zápas mezi Štěpánkem a Tipsarevičem byl plný emocí a vyvolal řadu diskuzí. Radek Štěpánek v prvním setu ztratil podání, kvůli křivdě ze strany rozhodčího i Tipsareviče, který mohl přiznat jasný dvojdopad, ale namísto toho se zaradoval ze získaného breaku. I přes tuto ztrátu podání dokázal zkušený Štěpánek ukořistit první set v poměru 7:5. Pak přišel druhý a třetí set , ve kterých se Štěpánek dostal do mírného útlumu a oba prohrál 4:6. Radek se ale nevzdal a dokázal si vynutit pátý set, když čtvrtý vybojoval poměrem 6:4. Pátý set byl hodně vyhecovaný a přeléval se z jedné strany na druhou. Štěpánek si postupně vypracoval 3 mečboly, ale všechny dokázal Tipsarevič bravurně odvrátit a radoval se z vítězství 9:7 v pátém setu a srovnání celého klání na stav 1:1. Po utkání došlo k malé nepříjemnosti, když se srb sápal na Štěpánka, ale všechno utli Tipsarevičovi spoluhráči, kteří ho uklidnili. Na tiskové konferenci se Tipsarevič k této věci vyjádřil a řekl, že při podávání rukou mu Štěpánek ukázal prostředníček a častoval ho nemístnými nadávkami. Radek se k této věci vyjádřil tak, že ruce si podali a tímto by chtěl celou věc uzavřít a soustředit se na nadcházející zápasy.

V dnešní čtyřhře se na české straně představila Davis Cupem ostřílená dvojice Berdych- Štěpánek. Srbové nominovali deblového specialistu Zimonjiče a k němu překvapivě Iliju Bozoljače. V prvním setu měli češi navrch a dokázali ho urvat 6:4. Druhý set byl plně v české režii a duo Štěpánek- Berdych zvítězilo v poměru 6:2. Třetí set byl daleko vyrovnanější a dostal se až do tie-breaku. Češi dokázali vyhrát i tuto zkrácenou hru a zvítězili tedy v celém utkání bez ztráty setu 3:0. Bozoljač se k věci, která se stala včera mezi Tipsarevičem a Štěpánkem postavil po svém a Radkovi nepodal ruku. Nic to nemění na tom, že češi jsou po sobotě ve vedení 2:1 a zítra udělají všechno pro to, aby uhráli alespoň jedno utkání a postoupili tak do semi-finále Davisova poháru.