ME v pozemním hokeji 2012/ Muži jsou ve finále

January 15th 2012

V německém Lipsku právě probíhá další ročník halového Mistrovství Evropy v pozemním hokeji. Na tomto turnaji zastupují českou republiku muži i ženy.

Přehled: Ženy

K prvnímu zápasu na evropském šampionátu nastoupily hráčky české reprezentace 13.1. a zahájily turnaj proti Němkám.

Tento zápas byl velmi vyrovnaný. Oba dva týmy se vždy dostaly do velké šance, ale tu bohužel promarnily. Ovšem už ve druhé minutě se uvolnila Bára Haklová a dostala český tým do vedení. O minutu později však vybojovala míček kapitánka Německého výběru Rebecca Landshut a střelou překonala Štěpánku Šmídovou. Němkám se podařilo vyvíjet tlak a, tak si vybojovaly trestné rohy a tím odskočily českému výběru o dvě branky. Češkám se nakonec podařilo snížit, ale Němky si hned svůj dvoubrankový náskok vzaly zpět. Češky dokázaly snížit na 3:4, ale přišel rychlý protiútok a smolná teč, která zaskočila Šmídovou a Češky nakonec prohrály 3:5.


Druhý zápas na letošním šampionátu byl pro Český výběr velmi smolný.

Úvod zápasu se Češkám vůbec nepovedl a hned na začátku dostaly dvě rychlé branky, které asi rozhodly zápas. Češký nedokázaly soupeřky dohnat a podlehly Polskému výběru 1:5. V tomto zápasu se velmi zapotila brankářka Štěpánka Šmídová na , kterou Polky vysílaly jeden útok za druhům. Na stav 1:2 snížila Kamila Dukátová po přihrávce Adély Bížové. Ve druhé části nasadily Polky drsné tempo, ale Češky dokázaly vzdorovat. Češky dostaly gól z rohu a další gól z rychlého brejku. Pátá polská branka přišla ke konci zápasu.


Třetím zápasem byl zápas proti Španělskému výběru žen. Tento zápas byl poslední bitvou ve skupině. Češky do zápasu nastoupily velmi sebejistě a vše nasvědčovalo tomu, že by se holky mohly radovat z vítězství.

Důležitou branku vstřelila Lenka Brtvová v páté minutě. Po této brance se Češky “pochlapili” a získaly potřebnou jistotu do zápasu. Diváci mohli vidět spoustu útoků a protiútoků. Při vybojovaném trestném rohu zvýšila náskok  Adéla Bížová. Jednobrankový náskok zmařil trestný roh Španělek. V úvodu druhé půle se Češkám podařilo vstřelit gól z trestného rohu. Další gól a stav 1:4 zařídila Lenka Brtvová, která byla faulována a, tak se z trestného rohu trefila Adéla Bížová. Španělský trenér si musel vzít time-out, aby se jeho hráčky uklidnily. Patnáct minut před koncem se Španělky odhodlaly a hrály bez brankáře. To se jim podařilo a snížení 2:4 pro ně bylo velmi důležité. Gólmanka Španělek se po chvilce zase hned vrátila, ale na pouhých třicet vteřin pak byla nahrazena hráčkou. Maria Rosa španělská gólmanka se nakonec přeci jenom vrátila. Kapitánka týmu Ana Perez snížila na 3:4 a zápas začínal houstnout a byl velmi napínavý. Tři minuty si bohužel Španělky vybojovaly svou bojovností trestný roh ,ze kterého srovnaly. Chvilku před koncem mohla srovnat z trestného rohu Bára Haklová, ale ta jen těsně minula pravou tyč. Tento zápas se měl stát vítězným, bohužel se tak nestalo.

Poslední zápas a také zápas o udržení čekal dnes naše reprezentantky. V tomto utkání se rozhodovalo o tom, kdo sestoupí spolu se Španělkami.

Už ve třetí minutě poslala do vedení hráčka Barbora Haklová. Jejím skvělým pushem poslala míček za záda Ukrajinské gólmanky. Trestný roh Ukrajinek parádně vykryla Štěpánka Šmídová. Češky drželi Ukrajinky na jejich polovině a snažily se prosadit. V úvodu druhé půle se prosadila Lenka Brtvová a Češky vedly 2:0. Bohužel si však o minutu později to samé dovolila Ukrajinská kapitánka Maria Vinogradová a snížila, tak na 2:1. Okamřitě po rozehrávce přišla další branka Ukrajinek, bylo vyrovnáno a začínalo se od začátku. Lenka Brtvová se prosadila znovu po prudké přihrávce Adély Bížové. V tomto utkání se zranila Štěpánka Šmídová, která chvilku ležela na hrací ploše. Vše bylo v pořádku a mohla se vrátit zpět do branky. Po trestném rohu se bohužel Ukrajinky znovu prosadily. Zápas byl jako na kolotoči svůj hattrick zaznamenala Lenka Brtvová, ale Ukrajiny vybojovaly zase trestný roh a znovu vyrovnaly.  Pět minut před koncem se prosadila Barbora Haklová a Češky opět vedly 5:4. Minutu před koncem se snažily Ukrajinky o vyrovnání, ale české hráčky udrželi do konce zápasu stav 5:4 a vyhrály skupinu o udržení a celkově jsou na pátém místě. 

Přehled: Muži

Naše reprezentanty čekal na prvním zápasu tým Ruska.

Po úvodním hvizdu se čeští reprezentanti tlačili do ruské branky, ale chyběla koncovka. Filip Neusser spolu s obránci čarovali. První branka zápasu přišla pod křídly Jakuba Kyndla, který dostal český tým do vedení z trestného rohu. Po dvou minutách se na hřišti dokázalo prosadit slávistické duo Kyndl-Vacek a Češi vedli 2:0. Rusové snížili na 1:2 po penaltě, která byla odpískána po míčku, který zasáhl Procházku. Druhá polovina se zdála být klidnější. Češi měli ještě trestný roh ,ze kterého se však nedokázal prosadit Vudmaska. Češi mohli slavit první vítězství.

 

Druhým zápasem na letošním šampionátu byl zápas proti Američanům.

Američani byli velmi těžký a drsný soupeř. Po prvním utkáni získali Češi cenné tři body. Ty by byly potřebné i v utkání s Američany, které však skončilo remízou. Vše se rozhodlo v poslední minutě zápasu. Zápas byl napínavý a přinášel taky spoustu šancí. Angličané chtěli vyrovnat a tak padesát vteřin před koncem odvolali gólmana a pak vyrovnali. I s tímto vybojovaným jedním bodem byli Češi první ve skupině.

Třetím utkáním na programu byl zápas proti Nizozemsku.

Holanďané jsou známí svým šikovným hokejem, ale Češi dokázali udržet tempo a remizovali. Zahrají si semifinále.

 

Dalším zápasem rozhodli Češi zda budou hrát o finále nebo o třetí místo.Češi obsadili první místo tabulky. Dalším soupeřem jim bylo přisouzeno Rakousko.

Už po páté minutě se Rakušané dostali do vedení, ale v letu vyrovnal v jedenácté minutě David Vacek, slávistický útočník. Rakušané v tomto zápasu nebyli moc aktivní. Češi vybojovali i trestný roh ,ze kterého se bohužel neprosadil Štěpán Bernátek. O druhou branku se postaralo duo Bernátek-Vacek, kde David Vacek zakončoval po šikovné přihrávce do prázdné branky. Po krásné individuální akci se prosadil Aleš Peřinka, který proběhl celé hřiště a dal gól. Češi, tak měli dvoubrankový náskok. Vynikající brankář Filip Neusser Český tým v tomto utkání velmi podržel. Rakušané si vyzkoušeli i hru bez brankáře, ale to jim nebylo nic platné a Češi zvítězili 2:3 a mohou slavit FINÁLE.

 

Zdroj: www.erasport.cz