Sarah Burkeová a legenda Jiří Raška

January 24th 2012

Oba dva úžasní sportovci v zimních sportech. Oba dva nás bohužel opustili.

 

Sarah Burkeová

Už je tomu pátý den, kdy se změnil život rodiny lyžařky Sarah Burkeové. Mnoho lidí o tomto úmrtí nezaslechlo a tak jsem si řekla, že o o tom napíšu, i když je to trochu starší zpráva.

Právě Sarah si oblíbila a zakoukala se do náročného a fantastického sportu. Narodila se v kanadském Ontariu a lyžovala už od svých pěti let.

„Už když jsem byla dítě mě to bavilo. Mám ráda skákání, když letím vzduchem a můžu k tomu ještě udělat nějaký trik. Je to super pocit. Takže jsem lyžovala a stala se z toho součást mého života a nikdy se neohlížela zpět,” říkala ke svým začátkům Sarah Burkeová.

Obyčejný trénink se stal pro úspěšnou devětadvacetiletou akrobatickou lyžařku osudným. Jediný pád při tréninku jí bohužel zajistil smrt po devíti dnech v komátu v nemocnici v Salt Lake City. Ten osudný trénink se stal na olympijské rampě v americkém Park City. Odehrálo se to 10. ledna během přípravy přestižní X-Games, které dokázala tato odvážná lyžařka čtyřikrát vyhrát. V roce 2005 triumfovala na mistrovství světa při premiéře závodů v U-rampě. Také se měla stát adeptkou na medaili na Olympijských hrách za dva roky v Soči.

Ihned od tragické nehody byla Burkeová ve velmi kritickém stavu. Nezachránila jí ani okamžitá operace. Burkeová měla ihned po nehodě srdeční zástavu. Příčinou smrti bylo nevratné poškození mozku z důsledku nedostatku kyslíku. Burkeové orgány a tkáně budou podle prohlášení věnovány k transplatačním účelům.

V sobotu 28. ledna od 14 hodin se koná ve smuteční obřadní síni ve Frenštátě pod Radhoštěm pohřeb legendárního skokana na lyžích. Slavný československý skokan na lyžích Jiří Raška zemřel v pátek ve věku nedožitých 71 let po dlouhé nemoci v novojičínské nemocnici.

Zviditelnit se měl Frenštát pod Radhoštěm díky Raškovi. Stal se totiž jedním z hostitelských měst blížící se Olympiády dětí a mládeže 2012 a právě Jiří Raška měl tuto olympiádu zahajovat.