FC BARCELONA – GRANADA CF 5 – 3

March 21st 2012

Césarův rekord padl a to jakým způsobem. Lionel Messi ve svých 24 letech vyrovnal ještě včera platný 234 gólový a dnes již přepočítaný 232 gólový rekord, když svým šestým hattrickem v této sezóně rozvibroval namotivovaný Nou Camp, který téměř po celý zápas Leovo jméno skloňoval. Mírnou kapkou může být vyloučení Alvése a jeho dvě penalty, na druhou stranu, pro Messiho dva góly připravil.

Granada se může pyšnit nemilým rekordem – sedmnáct návštěv a z toho sedmnáct porážek. Zarážející statistika, která se mohla o další zápas navýšit, protože pro Barcelonu hraje v posledních zápasech především forma, ve které se nachází. Vše navíc s výhledem na překonání letitého rekordu Césara. Messimu pro to stačilo dát pouhé dva góly, dle revidovaných statistik.

A od začátku bylo zřejmé, že si za vítězstvím a rekordem barcelonští půjdou. Pravda, na začátku Valdése postrašil Alvés, když poslal míč na kopačky útočníkovi Granady, střela z první šla ale naštěstí vedle brány. Možná by se hodilo říct první vyhrání… protože o minutu později už Barcelona rozehrála svůj typický kolotoč, Cuenca si poradil s obránci na levé straně útoku a přes celou šestnáctku předložil číhajícímu Leovi, který viděl v druhé vlně nabíhajícího Xaviho ve středu šestnáctky. Následovala přesná hlavička a gól Xaviho, proti kterému nemohl hostující brankář nic dělat.

Domácí se tak až příliš lehce ujali vedení, ale jejich hlad po přidání dalšího gólu to v žádném případě neovlivnilo. Naopak i přes dobře cílený presing Granady při rozehrávce se dostávali do mnoha šancí, z nichž jednu z nich Messi v 16. minutě přetavil ve vyrovnávací gól – Césara. Vše opět po práci aktivního Cuency na levé straně a předložení Messimu do středu šestnáctky. Střela z první k tyči – Césara a dvougólové vedení Blaugranas bylo na světě.

I v následujících minutách to bylo především o Barceloně, když hostující Granada sice kladla odpor svým presingem, ale nestíhala už likvidovat přechod barcelonských do útoku. Ve 24. minutě se tak k pokusu dostal Alexis, když po dobrém zpracování na hrudi z otočky pálil nad Césarovu bránu. O dvě minuty později se z dálky snažil prosadit Alvés, ale mířil až příliš vedle.

I v dalších minutách měla ze hry více domácí Barcelona, ale její šance už nebyly až tak výrazné, Cuenca, Alexis a Thiago si sice ještě připsali po náznacích šance, ale skóre to změnit nemohlo. To druhý poločas, jak už je zvykem, Blaugranas neměli vůbec ve své moci a tak se nebylo čemu divit, že spolu s diskutabilním faulem Mascherana se kopal nepřímý kop a zaváhání obrany končící prvním gólem Granady.

Rychlá reakce mohla přijít v zápětí, když Messi dostal skvělou přihrávku od Cuency na malém vápně, ale míč mu sjel z nohy a tak se navýšení skóre konat nemohlo. To na druhé straně bylo zle. Nad Alvésem vyhrál osobní rychlostní Dani Benitez a nic jiného než penalta po povalení v šestnáctce se kopat nemohla. Siquiera se nemýlil a tak domácí měli co napravovat.

Naštěstí se do hry rychle snažila vrátit, i když Thiagův pokus v 64. minutě mířil vedle. Na druhé straně jej napodobil Uche, ale Messi v 68. minutě se už nemýlil. Vše nasměroval svou přihrávkou za obranu Alvés, který vyslal Messiho proměnit svůj 233 oficiální gól. Mnozí budou hovořit o možném ofsajdu, faktem ale je, že provedení bylo téměř perfektní a obránci a brankář hostí nemohli se situací vůbec nic dělat. Nově ustanovený rekord tak byl na světě. Jenže hru Barcelony to ani v nejmenším nevylepšilo a tak se Guardiola rozhodl střídat, když do hry poslal jak Iniestu, tak Tella.

Výsledkem následného snažení domácích byl rohový kop, ze kterého v 72. minutě mohl skórovat Piqué. Ještě lepší šanci si mohl připsat Tello o tři minuty později, když dostal skvělou ulici přímo před Césara, jenže si míč až příliš předkopl a z úhlu již nemohl, možná i díky penaltově posouditelnému zákroku, skórovat. Na to ale stačilo počkat si dalších šest minut, protože Iniesta si poradil otočkou s bránícím hráčem, vyslal na zteč Messiho, který z nulového úhlu prozkoušel Césara, aby odražený míč dopadl přímo na kopačky Tella. Křižná střela k vzdálenější tyči, tak typická pro Tella, samozřejmě gólem skončila.

A netrvalo dlouho, aby se Blaugranas mohli radovat znovu, tentokrát opět vše připravil Alvés, který milimetrově vysunul Messiho, který si pohrál s brankářem a se dvěma obránci, aby mohl dokončit svůj šestý letošní hattrick. Zdálo se, že by tím zápas mohl skončit, jenže Alvés měl prostě svůj den a tak si připsal i druhý penaltový zákrok, tentokrát za ruku, která nadzvedla míč mířící do šestnáctky Valdése. Siquiera se Panenkovským způsobem postaral o tečku za zápasem, ve kterém se přepisovaly historické tabulky.