Nejslavnější americký motoristický závod Indy 500 vyhrál se vzpomínkou na mrtvého přítele Wheldona Franchitti

May 29th 2012

Nejslavnější americký motoristický závod 500 mil v Indianapolis vyhrál potřetí v kariéře Dario Franchitti. Skotský pilot navázal na loňský triumf svého blízkého přítele Dana Wheldona, jenž na konci minulé sezóny tragicky zahynul v Las Vegas.

“Tohle je celý svět, tohle je Indianapolis. Být na této trofeji po boku Dana znamená víc než cokoli jiného,” uvedl devětatřicetiletý Franchitti, jenž už Indy 500 vyhrál v letech 2007 a 2010.Pro vítězství v 96. ročníku si dojel navzdory incidentu v úvodu závodu, kdy si poničil auto v depu, a ataku Japonce Takumy Sata v závěrečném 200. kole. Na druhém místě skončil Franchittiho týmový kolega Scott Dixon z Nového Zélandu a třetí byl Brazilec Tony Kanaan.Závodu předcházela emocionální vzpomínka na dvojnásobného šampióna Wheldona, jenž loni v říjnu nepřežil nehodu v posledním závodu sezóny. Po vítězství Franchitti objal Wheldonovu vdovu Susie, jež byla v Indianapolis i s dvěma syny.”To byl závod! Myslím, že Dan (Wheldon) by na to byl hrdý,” řekl Franchitti, jenž se stal desátým trojnásobným šampiónem závodu, který se koná od roku 1911.

Úspěšný debut prožil Rubens Barrichello, jenž se do IndyCar přesunul po dlouhé kariéře v F1. Čtyřicetiletý Brazilec dojel jedenáctý, nejlepší mezi sedmi nováčky na startu. “Moc jsem toho neočekával. Závodilo se tu tvrdě, občas to tady je pořádné bláznovství,” řekl vítěz 11 Velkých cen.