Recenze svítilny CREE XM-L T6 LED 1200

June 8th 2016

spectro-bikeparts-logoOsvětlení nočních výletů a akcí již dávno ovládají takzvané čelovky. Málokdy ještě potkáte někoho na noční bojovce, kdo v ruce drží klasickou baterku, výjimečně z důvodů výkonu lze nosit, s nadhledem řečeno, přenosné reflektory. Jelikož jsem si na svou poslední akci čelovku půjčoval, rozhodl jsem se, že si nějakou pořídím. Na výběr jich je opravdu velké množství, dnes se podíváme na jednu velmi výkonnou od firmy SPECTRO.
spectro-bikeparts-text-logo

Informace

Jedná se svítilnu s vysokým výkonem, konkrétně 1200 lumenů. K jejímu napájení je připraven externí akumulátor s kapacitou 6 000 mAh a napětím 8,4 V. Což není zrovna málo na “obyčejnou” čelovku. Elektrickou energii na světlo převádí LED dioda CREE XM-L T6 s maximálním výkonem 10W. Na plný výkon dokáže pracovat dle výrobce až 5 hodin. Využít lze jako čelovka, svítilna na kolo případně na jiný sport při uchycení na helmu.
SPECTRO CREE XM-L T6 LED 1200lm

Obal a obsah

Obal na první pohled vypadá opravdu kvalitně. Jako u mnoha dalších produktů se jedná o pevnou krabičku s magnetickým zavíráním. Po otevření je vše umístěné na svém místě. Tedy samotná svítilna, akumulátor ve vlastní brašně, nabíječka, dvojice držáků (jeden na hlavu a druhý pro umístění na helmu) a pytlíček s úchyty.

IMG_0022

Dojem při použití

Při prvním zapnutí jsem byl ihned nadšený. První stisk zapínacího tlačítka mě málem oslepil. Díky tomuto světlu budete v noci vidět opravdu dobře. Čiré bílé světlo nádherně osvětluje směr kterým namíříte a prostoupí velmi hluboko do tmy. Lze i snížit výkon na 50% popřípadě na 30%. Při dlouhém stisku se spustí, dle mého názoru zbytečný, stroboskop (blikání). Bohužel jsem neměl možnost vyzkoušet v reálné potřebě, což je možná trochu škoda, jelikož při výletu do lesa na 10 minut nemůže být toho hodnocení stoprocentní.

XM-L T6 LED 1200lm

Zpracování

Až doteď byli veškeré poznatky kladné. Bohužel zpracování tohoto výrobku českou firmou není nejlepší. Adaptér je už na první pohled doslova lowend. Jako kdyby jste si koupili to nejlevnější z Číny. Při pouhém uchopení je cítit lehkost a při používání se dosti zahřívá. Což v dnešní době lze považovat za zbytečné šetření. Další čeho jsem si všiml je způsob úchytů. Myslím, že jsou dosti nešťastně provedené a zpracované. Na samotné čelovce jsou háčky, pomocí kterých se uchytí gumička okolo plastových držáků. Úchyt na kolo je díky absenci plastových držáků dobrý. Více lze poznat z fotografií. Samotná svítilna až na drobné nedostatky působí kvalitně, však při detailnějším pohledu lze vypozorovat nepřesnosti ve zpracování. K tomu tu je také zapínací tlačítko na zadní straně. Mačká se přes tenkou gumu, pod kterou je jakási trubička, již při testování bylo vidět jasné opotřebení.

IMG_0025

Mé hodnocení

Bohužel musím říct, že bych si tuto svítilnu nepořídil. Hlavním důvodem je určitě již popsané zpracování. Dále nevěřím, že použité plasty vydrží déle než pár akcí. Při ceně 1 350Kč bych očekával větší kvalitu.

IMG_0024