Al-Masrí nesmí dvě sezóny hrát, při protestech zemřel fanoušek

March 24th 2012

Při střetu fotbalových fanoušků s policisty v Port Saídu přišel v noci na sobotu o život jeden člověk a 18 osob utrpělo zranění.Egyptští fanoušci protestovali proti zastavení činnosti na dvě sezóny pro jejich klub Al-Masrí za únorové násilnosti na stadiónu v Port Saídu. O život tam tehdy přišlo 74 lidí.

Podle prohlášení egyptského fotbalového svazu nesmí klub hrát až do konce sezóny 2012/13. Svaz vedle dvouletého zákazu zároveň nařídil uzavřít stadión Al-Masrí na tři roky.

Několik set fanoušků nespokojených s tímto rozhodnutím protestovalo před budovou správy Suezského kanálu od pátečního večera do sobotního rána. Rozháněla je vojenská policie a při jejím zásahu přišel jeden člověk o život. Podle svědka citovaného agenturou Reuters byl střelen zezadu.

Při incidentu z 1. února fanoušci Al-Masrí napadli hostující káhirský tým Al-Ahlí, přestože nad ním domácí fotbalisté vyhráli o dva góly. Při řádění rozlíceného davu na hřišti zemřelo 74 osob a na 1000 lidí utrpělo zranění.

Policie uzavřela ocelovou bránu na stadión, takže lidé, kteří se snažili uprchnout, zůstali uvězněni na místě a mnozí z nich byli umačkáni v davu. V Egyptě se pak rozpoutala nová vlna nepokojů.

Fanoušci obviňují vládu, že nevyslala na místo dostatek policistů, další jsou přesvědčeni, že bitku začali najatí gangsteři. Prokuratura obžalovala kvůli incidentu 75 osob, některé z nich čelí soudu za vraždu.