Vytvaření 3D videa přímo na YouTube a další nové funkce TestTube

October 5th 2011

Nejstarší a nejúspěšnější streamovací portál se od dob převodu na společnost Google mnoho rozvíjí, nabízí přehrávaní multimediálních souborů ve fullHd rozlišení, umožňuje nahrávat delší videa i velikosti u několik Gb. Nyní společnost google už jenom vylepšuje poskytované služby serveru youtube. Google tyto novinky pojmenoval  TestTube, jelikož se jedná především o beta verze ve fázi vývoje a testování.

První novinkou je možnost vyhledávání videí přes komentáře. V této funkci nevidím příliš velký úspěch, však je dobré něco takového pro případ mít. Při zadání dotazu na komentář je také  možné zaškrtnout možnost zobrazení výsledku ve všech jazycích.

Velmi zajímavé z pohledu analýzy jsou statistiky pro publikum. Jedná se o statistiky co jací uživatelé hledají. Při filtraci je možná zadat pohlaví, věk a kategorii. Výsledkem jsou grafy se statistikami vyhledávaných slov v kategorii, pod těmito výsledky jsou i nejsledovanější videa z výsledků.

 

Příjemnou novinkou je možnost editace videa. Jsou to pouze základní práce s videem. Prostředí připomíná Movie Maker, k dispozici jsou nástroje pro přidání textu, otočení videa, automatické opravy barev nebo převod do černo bíle. Také pro stříhání videí s drobnými efekty přechodu na další snímek.

 

Využitelnou funkcí je tvoření titulků. Bohužel tuto službu neposkytuje Google přímo na Youtube, však přes službu na stránce http://captiontube.appspot.com/ . Jde o beta verzi softwaru pro tvoření titulků, pro její používání na Youtube musíte mít propojení gmail účet v obou službách.

 

Úplnou novinkou je díky postupu technologie možnost přehrávání pomocí HTML5 místo Flash přehrávače. K přehrávání video pomocí méně náročného způsobu je potřeba do prohlížeče přidat kodeky. Firefox, Opera a IE si musí doinstalovat formát WebM s kodekem VP8. Google Chrome jakožto vlajková loď googlu tedy i youtube tyto kodeky obsahuje již v instalaci stejně jako Safari od Applu.

Pro pohodlnější přehrání videí od oblíbeného interpreta je připravená služba “Music Discovery”, můžete si zde vytvářet seznamy nejoblíbenější skladeb.

 

Také v beta verzi je připravena funkce “Feather”, ta má za úkol pomocí nejnovější technologie ušetřit počet přenesených dat do prohlížeče, celý systém je stále v označení Beta verze.

 

A jako poslední nástroj pro vytváření 3D videí. Nejedná se o nějaký revoluční systém, však z pohledu internetových služeb velmi zajímavý. Pomocí dvou videí natočených kamerami umístěných vedle sebe tato služba vyfiltruje barvy a vytvoří 3D zobrazení, na které ale potřebujete 3D brýle s filtrací barev.