Výběr fotoaparátu

April 20th 2010

Podle čeho si vybrat digitální fotoaparát, a na co se poohlížet při koupi.Než si koupíme digitální fotoaparát musíme se rozmyslet, jaký jsem fotograf, jaké mám zkušenosti a jaký typ fotek nejvíce pořizuji. Rozlišujeme kompaktní fotoaparáty a zrcadlovky. Kompaktní jsou podle názvu malé. Jedná se digitální fotoaparát malých rozměrů. Dnes už se nemusíme moc poohlížet kolik má mega pixelů, jelikož technologie je již tak daleko, že i ty nejlevnější mají okolo 5Mpx. Na co si ale dávat pozor u takto malých fotoaparátů je optický zoom. Jde o mechanické pohybování čočky pro přiblížení bez ztráty kvality, čím větší optický zoom, tím můžeme fotit na větší vzdálenost. Malou nevýhodou je velikost objektivu, pokud bude optický zoom velký, může nám koupený kompakt připomínat menší zrcadlovku. Kompakty jsou většinou vybaveny funkcemi určený pro klasického člověka, nalezneme hodně automatického nastavení při focení, jednoduché a přehledné menu. Tyto fotoaparáty se hodí pro dokumentární fotky a různé momentky. Dražší digitální fotoaparáty mají kolem 15Mpx. Dále jsou na výběr různé tipy jako vodotěsné fotoaparáty, nerozbitné a mnoho dalších pro speciální použití.

Zrcadlovky jsou spíše profesionální fotoaparáty. Jsou větší než většina kompaktů, mají mnoho dokupovatelných částí, které mohou být i dražší než samotný fotoaparát. Optický zoom a vlastně celkové vlastnosti se určují podle nasazeného objektivu. Jak bylo řečeno jsou to spíše profesionální fotoaparáty, tudíž každý objektiv má své vlastnosti. Když se kupuje zrcadlovka, tak se většinou nekouká na počet pixelů, jelikož standardně se pohybují až do 21Mpx. Při focení se musí nastavovat mnoho maličkostí, které neprofesionálního fotografa nenapadnou. Nejen že se většinou nefotí na automat ale vše se nastavuje ručně.

Pokud jste profesionální fotograf, či máte focení jako koníček, poohlídněte se na elektrosvet.cz a kupte si, který se vám bude hodit do života.