Tisk do PDF ve Windows 8,Blue (8.1)

November 4th 2013

windows 8 logoI když si Microsoft stále do svého operačního systému přidává malé vychytávky, stále ho nenapadla jedna věc a to právě převod dokumentů do PDF.
Někdo si může myslet, že je tato funkce zbytečná, není tomu tak. Jedním zásadním důvodem je možnost, že cílová strana nemusí mít aktuální program, ve kterém se dokument dá otevřít. V případě obrázků se tento problém většinou neřeší, jelikož snad každá platforma dnes dokáže otevřít soubory *.jpg a podobné. Problém je však například u textových dokumentů. Jednoduše lze říct, že pokud máte kancelářský balík Microsoft Office, není jisté, že strana které posíláte dokument, ho má také. Sice dnes již existují programy, které dokáží rozlouskat textevé soubory a nějakým způsobem je zobrazit. Z profesionálního hlediska toto není vhodné řešení. Dejme tomu že se smíříme, že soubor posíláme někomu, kdo program nemá, nechce jakoukoliv licenci kancelářského balíku pořizovat a jelikož ho ani nepotřebuje, nechce ani alternativy. V tuto chvíli se nám právě tisk do souboru PDF hodí. Sám osobně ho využívám pro posílání faktur přes internet. Z mého pohledu nevím, kdo ho bude otevírat, jestli využívá Microsoft Office, Open Office, Google DOC nebo jiné, proto posílanou fakturu převedu do souboru PDF.
Dále už jen co nám toto přivede. K otevření PDF souboru je mnoho způsobů, ten “nejoficiálnější” je pomocí ADOBE Reader. Tento program je zdarma a měl by se nacházet na každém počítači. Ve verzích  Windows 8 je dokonce integrovaná čtečka těchto souborů ihned po instalaci. Existuje samozřejmě více alternativ, to je však na jiné povídání.
A proč zrovna převádět pomocí tisku? kromě technologických kroků je to také nejvhodnější, jedná se o výstup z programu, jako kdyby jste použili uložit, popřípadě uložit jako. Programů na vytvoření virtuálních PDF tiskáren je mnoho, donedávna jsem používal doplněk k programu POHODA, ten však na nových Windows Blue nelze nainstalovat, proto doporučuji FREE program doPDF, který je zcela zdarma a ani nevytváří žádné vodoznaky.