Strukturovaný Životopis

May 31st 2010

Uvažujete o změně zaměstnání a nemáte náladu, chuť ani čas se tím více zatěžovat?V takové situaci můžete využít možnosti zveřejnění vlastního životopisu, podle kterého se vám může ozvat zaměstnavatel a nabídnout pracovní smlouvu. Pokud budete takto netradičně vyhledávat práci, je dobré dbát na správné zpracování celého životopisu.

Strukturovaný životopis by měl být přehledný, neměl by obsahovat zvláštní slovní spojení a nezvyklé znaky a neobsahovat zbytečné informace.

Obsahuje hlavičku s nadpisem “Životopis“, Vaším jménem,  přímením a titulem. Navíc jsem můžete napsat Váš stav, počet dětí popřípadě splnění vojenské služby nebo zdravotní stav. Celou adresou což je ulice, město a PSČ. Jako kontaktní informace poslouží telefon, popřípadě kontakt na kterém lze zastihnout. Dále datum narození, které není nutné ale většinou se udává.

Následuje výpis vzdělání a různých kurzů. Zde stačí pod sebe vypsat instituce od střední školy výše, a ke každé napsat datum nástupu a datum ukončení, popřípadě získaný titul. Pokud jste již byly zaměstnáni, stejným způsobem jako minule sepište firmy ve kterých jste pracovali, na jaké pozici a také nástup do firmy a odchod. Můžete doplnit drobnější info o oboru a podrobnostech výkonu práce. Nově se i někdy píše pokud jste byli nějaký čas nezaměstnaný, popsat z jakých důvodů a jak dlouho.

V dnešní době je potřeba cizí jazyk, v životopise se uvádí jaký jazyk je ovládán. Většinou je vyžadována určitá úroveň. Stačí připsat začátečník, mírně pokročilý, středně pokročilý, pokročilý nebo popřípadě jako rodilý mluvčí. Vhodné je dopsat jestli v práci mluvíte či píšete daným jazykem.

Následuje informace o vás, ve které popíšete zkušenosti během kariéry, zručnost v určitých pracích, na jaké úrovni například ovládáte počítač či nějaký stroj. Také sem patří různé psychologické výhrady, například zda se umíte prezentovat před lidmi, umíte obchodovat atd..

Jedna z posledních částí jsou vaše záliby a koníčky, které jednoduše popíšete. Nezvyklý ale dobré uvádět vaše reference vypracované v minulosti. Nemusí se jednat přímo o výsledek práce, ale i kontakty na nadřízené z minulého zaměstnání. Dále stačí doplnit datum a vlastnoruční podpis.