Otestujte si schopnosti a výdrž vašeho počítače!
Kdo by nechtěl zjistit, kam až může s počítačem zajít či mít jistotu, že je jeho „stroj“ v pořádku. Jednou z cest, jak tohoto dosáhnout, jsou nejrůznější testy, jež používají i samotní výrobci komponent. Ty vám také pomohou odhalit závady či místa, která jsou potřeba doladit pro zaručení spolehlivosti počítačové soustavy či notebooku. Takový zátěžový test se doporučuje udělat vždy po provedení nějaké úpravy na kterémkoliv počítači, aby se například odhalily vadné komponenty ještě před skončením záruční doby. Dávejte si ale pozor na rozdíl mezi zátěžovými testy a benchmarky. Benchmarky totiž většinou nenachází žádné chyby, pouze zkoumají hranice výkonu. Na samotném začátku testování však určitě nezapomeňte zapnout a alespoň chvíli sledovat jeden z monitorujících programů. Ten vás bude informovat o stavu počítače, zejména o teplotě. Doporučuje se totiž po překročení teploty 70°C u procesoru a cca. 100°C u grafické karty (ale hodnoty se u jednotlivých součástek liší) či při dlouhodobém stavu teplot kolem těchto hodnot testovací program vypnout a vylepšit chlazení vašeho počítače. V opačném případě, může dojít k vážnému poškození počítače a místo testování ponesete svůj stroj na servis počítačů. Pro účely sledování teploty doporučujeme program HWMonitor.
Kromě sledování teploty nezapomeňte ani na ukončení všech nepotřebných programů, deaktivaci automatického přechodu do režimu spánku či zakázání spořiče obrazovky.
Začněme u nejdůležitější části počítače – procesoru. Obecně se doporučuje zajímavý program s názvem Prime95. Při testování vyhledává Mersennova prvočísla. Na první pohled jednoduchá matematická operace, na ten druhý však vysoká matematika ždímající z vašeho procesoru maximum. Po spuštění programu se přesuňte do Options → Torture test a zde vyberte testovací mód, který chcete spustit. Většina uživatelů volí možnost Blend, který kromě procesoru zatěžuje i paměť RAM. Jestliže váš počítač vydrží zátěžový test Small FFT v programu Prime95 po dobu 24 hodin bez jediné chybičky, je pravděpodobně naprosto stabilní.
Dalšími pro procesor „vražednými“ programy jsou například OCCT a IntelBurnTest. Jistě nejsou jedinými dobrými zátěžovými testy, ale pro zatížení procesoru jsou naprosto dostačující. Ale ať už si vyberete jakýkoliv, doporučujeme nechat běžet test alespoň 4 hodiny.
Zejména jestliže jste hráči počítačových her, jistě oceníte také zátěžové testy vaší grafické karty. Abyste se vyhnuli zkolabování či záseku uprostřed hraní, jsou tu programy FurMark či Valley. Oba jsou na tom podobně a zároveň jsou velmi rychlí – stačí je nechat běžet 15 – 30 minut. Avšak ani jeden nezvládne otestovat operační paměť.
K tomu totiž slouží zejména program MemTest86+. Jeho používání je však složitější – musíte jej vypálit na disk CD (případně na flash disk) a následně z tohoto disku spustit počítač. V případě, že ho necháte běžet přes noc a nenajde žádnou chybu, je vše v pořádku. Pokud by našel chyby, je nutné každý modul paměti RAM otestovat jednotlivě, abyste odhalili ten problémový.
A jak řešit problém, když se nějaká chyba v zátěžových testech vyskytne a některá z komponent se ukáže jako vadná či poškozená?
V případě, že jde o notebook, doporučujeme odborný servis Abax, nabízející opravy notebooků. Samozřejmě tento PC servis není zaměřen pouze na notebooky, ale pomohou vám i s počítačem, tiskárnou a dalším hardwarem. Mezi nabízené služby patří i záchrana vašich dat z poškozených HDD či servis zařízení Apple.