NVIDIA Tegra 3 nová éra výkonu v mobilních zařízeních

November 13th 2011

Nvidia přináší na trh velkou změnu v oblasti mobilních a přenosných zařízení. Již před časem představila produkt zvaný Tegra 2. V té době se také jednalo a velký průlom v možnostech výkonu pro mobilní zařízení. Nyní představuje následovníka s ještě větší revolucí. Jednoduše ho nazvala NVIDIA Tegra 3. Jde o čip obsahující jak centrální výpočtovou jednotku tak i grafický procesor. Však to co nám přivedla Tegra 3 je průlom. Tegra 2 se pyšnila dvou jádrovým procesorem na frekvenci 1GHz. V kombinaci s osmi jádrovým grafickým čipem, Tegra otevřela 3D svět pro mobilní zařízení a ihned se chytla mezi výrobci mobilních zařízení. Tegra 3 však nechá svého předchůdce daleko za sebou. Obsahuje totiž 4 jádro s mnoha inovacemi. Jedná se o stejný typ procesoru jako u předchůdce, tedy ARM Cortex A9. Změnou je však takt tohoto quad coru, je totiž možné jedno z jader vytaktovat až na 1,4 GHz nebo všechny 4 jádra na 1,3 GHz. A to není vše, sice už tato změna zcela změní rychlost práce, však Tegra 3 přináší mnohem více. Do celého čipu se i při stejné 40nm technologii vešlo o 4 grafická jádra více, tedy Tegra 3 obsahuje 12 grafických čipů. Díky tomuto zvýšení jsou 3D objekty vypočítány až 3x rychleji než u Tegry 2. Po těchto inovacích by si každý řek, to už bohatě stačí do mobilních zařízení, výkon to má na mnoho let dopředu. Nvidia však tyto slova nepronesla, spíše naopak, ještě jako třešnička na dortu je páté jádro na nízké frekvenci 500 MHz. Toto pomocný jádro bude plnit základní potřeby operačního systému, pokud nejsou potřeba ostatní jádra, ihned se vypnou a celé zařízení pohání pouze tento úsporný pomocník. Po shrnutí je tedy v jednom čipu Nvidia Tegra 3 obsažen Quad Core ARM procesor na frekvenci až 1,3 GHz s pomocným pátým jádrem taktovaným na 500 Mhz, dále dvanáct grafických jader pro rychlé výpočty 3D.

 

A stále to není vše. Výpočetní rychlost i grafický výkon je dostačující tak už pouze stačí zvuk. Tegra 3 obsahuje ještě další čip pro 3D stereo. Sice většina zařízení s čipem Tegra 3 nebude mít možnost přímo přehrávat 3D stereo, počítá se s podporou HDMI konektoru pro možnost zapojení do zvukového systému.

V praxi se výkon dá využit například takto. Zařízení s tímto čipem bude moct pořizovat 32 MPx snímky a natážet ve full HD rozlišení. Stejně jako u Tegra 2 je možnost zobrazovat pomocí konektoru HDMI rozlišení až 1920×1080. Tegra 3 však má větší zobrazení u LCD a to až 2048×1536.