Microsoft Windows Movie Maker 2.6 vs. verze 6 vs. verze 2011

March 25th 2012

Mnoho lidí zná tento nástroj na úpravu videa. Jeho vývojářem je Microsoft a do svého operačního systému ho vkládá od  prvních verzí Windows XP tehdy tedy “Movie Maker 1.1” ve Windows XP vydaných 2001, dostupný však byl v aktualizacích pro systém Windows 2000 již v roce 2000 ve verzi “Movie Maker 1.0” . Jde vlastně o velmi jednoduchý nástroj na tvorbu či úpravu videa. Prakticky v něm jde dělat málo věcí, jako základ je však vkládání videa, zvuku a obrázků. Poté lze nastavit různé efekty přechodů mezi scénami, úvodní nebo závěrečné titulky atd. Však jak jde čas tak i vývoj. Předem také doplním, Microsoft byl před časem obviněn z toho, že do svého operačního systému vkládá internetový prohlížeč. Soudem byl donucen z vlastního softwaru odstranit Internet Explorer a nabízet i prohlížeče jiných vývojářů. To samé, i když se o tom tolik nemluvilo, nastalo i Movie Makeru, kdy antimonopolní úřad tlačil na Microsoft a ten radši do nových operačních systémů Movie Maker neobsadil, pouze pomocí dobrovolných aktualizací. Čtěte Více dozvíte se vetší podrobnosti o vývoji tohoto programu a také zásadní rozdíly mezi těmito verzemi.

Windows Movie Maker 1.-2.6

První Movie Maker obsažený v legendárních Windows XP je spíše známy jako nestabilní program, který přinášel spíše starosti nežli užitek. Stále při náročnějších operacích hlásil chyby a ukončoval se. Nyní dosáhl vývojové verze 2.6, což může znamenat napravení chyb a zlepšení stability. Pokud jsme chtěli ve Windows XP upravovat video soubory, či si vytvořit vlastní videjko, spíše jsme sáhli po alternativních editorech. Někteří tento program využívali obezřetně, tedy musí se pracovat vcelku pomalu a s videem s menším rozlišením. K tomu bylo také doporučováno po každém kroku automaticky vymáčknout “CTRL+S”.

Windows Movie Maker 6

Další nová verze Windows Movie Makeru se objevila ve Windows Vista. Tato verze byla pojmenována “Movie Maker 6” podle verze systému Vista (build 6000) v kterém byla poprvé zveřejněna. Tento Movie Maker je v podstatě pouze vylepšený a opravený než ten, co se nacházel ve Windows XP. Byl ale také trochu vylepšen. Jelikož byl určen pro jádro Longhorn, byla  jeho instalace možná pouze na systémech s tímto jádrem, tedy Windows Vista (nyní Windows 7, Windows 8 a nejspíše další verze). Změny proběhli také ve vylepšení již zmíněné stability tohoto programu, program pracuje plynule a  nehlásí žádné chyby. Počáteční nevýhodou však byl samotný operační systém Windows Vista. Ten v prvních verzích byl naprosto nepoužitelný (toto je můj osobní názor) tedy i samotné aplikace včetně Movie Makeru působily pomale, nestabilně a prostě se nepracovalo příjemně. Novinkou této Vista verze bylo přidání mnoho efektů, podporu nahrávání televizních pořadů pomocí Windows Media Center a podpora nových formátů videa ve vysokém rozlišení.

Windows Live Movie Maker (2011)

Nejnovější Movie Maker je obsažen v doplňujícím balíčku pro systémy Windows s názvem “Windows Live Essentials”, není tedy již součástí samotného operačního systému Windows 7 ani Windows 8. Jde o balíček bezplatných aplikací od společnosti Microsoft. Balíček lze stáhnout přímo ze stránek Microsoftu nebo pomocí služby Windows Update. V tomto balíčku kromě zcela nového Movie Makeru nalezneme aplikace na komunikace (Windows Live Messenger), sdílení a úpravu fotografií(Windows Live Photo Gallery), emailový klient(Windows Live Mail), prostředí pro publikaci na webu(Windows Live Writer), něco co bych pojmenoval jako Microsoft Storage(Windows Live Mesh) a v poslední řadě rozšířené možnosti zabezpečení pomocí rodičovské ochrany(Windows Live Family Safety) a další doplňky k těmto aplikacím. Nás však zajímá nový Movie Maker. Ten je sice pojmenován “Windows Live Movie Maker“, já ho však představím pod jeho označením Movie Maker 2011. Hlavní změnou v tomto novém Movie Makeru je nejspíše uživatelské prostředí. Je vidět, že bylo použité stejné jako u Microsoft Office 2007. Jelikož se jedná o rozšiřující aplikaci obsaženou ve velkém balíčku, trochu si Microsoft dal záležet na vývoji Movie Makeru. Tato verze má již mnoho možností úprav videa, že pokud se nejedná o profesionální střih, není potřeba investovat do lepších programů. Je zde zase více vizuálních efektů, animací, možnosti pro vkládání textu a titulků.

Závěr a mé hodnocení

“Osobně jsem Movie Maker poprvé viděl ve verzi 2.0 roku 2003. Tehdy ve Windows XP jsem potřeboval sem tam něco upravit pro vlastní potřebu, moje nároky na program byli opravdu malé tak jsem ihned spustil tehdy ještě ve Windows obsažený Movie Maker. No samozřejmě jsem svoji práci dokončil, však s nervy až po krk. Po delší době, kdy jsem Movie Maker nepoužíval a spíše jsem ze zajímavosti použil jiné, velmi pokročilé, editory videa jsem zas potřeboval minimální úpravu ve videu, kuli čemuž jsem se rozhodl zjistit jak je na tom je Movie Maker po pár letech vývoje. Byl jsem opravdu nadšen. Program pod operačním systémem Windows 7 byl svižný a naprosto stabilní. A také plně splňoval požadavky na mou lehkou úpravu videa. Na co jsem však narazil, bylo pro mě nemilé překvapení. Pomocí Windoes Update jsem stáhl balíček  Windows Live Essentials a spustil Movie Maker. Stále se mi něco nezdálo, až jsem přišel co. Potom co Microsoft u nejnovějšího Movie Makeru změnil uživatelské rozhraní, změnila se i přehlednost celého projektu. Na obrázcích níže (vloženo je video a jeden MP3 soubor) je vidět rozdíl mezi uživatelským prostředím Movie Maker 6 a 2011. U starších verzí byla časová osa pevně daná a přehledná, u nového však nejde vidět a vše se vkládá do bílého prostoru vedle náhledu videa. Mě tato nepřehlednost vcelku vadí, proto je mé doporučení pro přehlednost používat Movie Maker 6. Také si ale nejdříve musíte uvědomit, zda vám stačí funkce Movie Makeru 6 nebo potřebujete mnohem vyspělejší Windows Live Movie Maker”.