Inovace iPodu Nano 7th generace přináší klady i zápory

September 16th 2012

Druhý nejmenší produkt od Applu s názvem iPod Nano prošel několika vylepšeními. Dá se říct, že se jedná o iPod Nano sedmé generace, však tento a předposlední model, iPod Nano 6th generace, se zcela liší od starších modelů. Ještě pátá generace této řady iPodů byla ovládána dotykovou plošinou podobně jako u největšího iPodu Classic. Však šestá a sedmá generace je již ovládána dotykovou obrazovkou, což zařízení zmenší o prostor, který byl potřeba pro ovládací dotykový “kruh”. Velkou výhodou iPodu nano 6th generace byla malá velikost, prakticky celé tělo pokrývá dotykový displej a také zadní klipsna, pomocí které šel starší iPod Nano použít jako módní doplněk v podobě hodinek. Více o výhodách či nevýhodách staršího modelu naleznete v článku RECENZE: iPod Nano 6th generace.
Nový model jak již bylo řečeno má určité výhody a také nevýhody. Lze vidět, že Apple se snaží tento nový iPod přiblížit vzhledu iPhonu, iPadu či popřípadě iPodu touch. Z původního takřka čtvercového tvaru se stal obdélníkový s klasickým “Home” tlačítkem pod displejem. Svým vzhledem připomíná zmenšený iPod touch. jeho rozměry jsou 3,96×7,65×0,54cm. Na první pohled bude tedy nový iPod Nano působit jako dvakrát větší přístroj než 6th generace iPodu. Tato změna však také přinesla možnost zvětšení displeje na 2,5 palce. Jedná se o širokoúhlý multi dotykový displej s počtem pixelů 240×432. Rozlišení pak bude dokonce menší než u starého iPodu a to 202 pixelů na palec (iPod Nano 6th 220DPI). Inovace se stejně jako u produktů iPhone a iPod touch stal připojovací konektor, který na rozdíl od minulého má pouze osm konektorů, i přes toto zmenšení by měl disponovat vyšší rychlostí. Díky většímu displeji je již vcelku přijatelná podpora video souborů. Po nahrání přes iTunes zvládne Nano 7th generace přehrát obraz o velikosti 720×576 pixelů se zobrazováním 30 snímků za sekundu. Nepatrná změna se odehrála i rádia a to zmenšení bufferu pro zpětné puštění z 30minut na 15. Jedná se sice o polovinu, ale pro použití, například znovu přehrání písničky bohatě stačí. Nechybí podpora Nike+ díky zabudovanému akcelerometru. Úplnou novinkou je zabudovaný bluetooth modul, pomocí kterého můžete iPod Nano 7th generace připojit k bezdrátových reproduktorům, sluchátkám, či automobilu. Tento iPod se bude nabízet v osmi barvách. Navíc, pokud si zakoupíte tento přístroj v červené barvě, Apple přispěje na boj proti nemoci AIDS v Africe.
Nevýhody tohoto modelu nejsou až tak velké. První a základní je nepřítomnost klipsny, jelikož tato řada iPodů je velmi spojena s běháním a sportem, mohl by disponovat něčím podobným jako jeho předchůdce, tento nový má “pouze” pásek. Dále stejně jako u minulé verze není možnost zobrazovat mnoho doplňků, které se lze v iTunes uchovat. Jako například světový čas, kalendář, kontakty, upozornění, poznámky a zámek. Stále se jedná pouze o inovaci iOS pro toto zařízení, Apple však nejspíše nemá potřebu inovovat to, co se tak dobře prodává.