Google Glass namáhají oči, varují odborníci

Podle odborníků by brýle Google Glass mohly představovat riziko v podobě namáhání očí. Oftalmolog Sina Fateh řekl, že brýle s rozšířenou realitou mohou způsobit vizuální zmatek, protože lidský mozek má potíže s různým zaměřením vzdálenosti pro každé oko. Uvedl, že problémem je, že člověk má dvě oči, ale mozek nesnáší, když každé oko vidí něco jiného.

March 4th 2013

Podle odborníků by brýle Google Glass mohly představovat riziko v podobě namáhání očí. Oftalmolog Sina Fateh řekl, že brýle s rozšířenou realitou mohou způsobit vizuální zmatek, protože lidský mozek má potíže s různým zaměřením vzdálenosti pro každé oko. Uvedl, že problémem je, že člověk má dvě oči, ale mozek nesnáší, když každé oko vidí něco jiného.Může tak docházet k binokulární rivalitě. Princip tohoto složitého termínu si můžete vyzkoušet, například když přiložíte k pravému oku ruličku od toaletního papíru a před levé oko si přiložíte ruku (dlaní k obličeji) tak, aby se dotýkala ruličky. Zpočátku se bude zdát, že máte v ruce díru. Pak se obrazy obou očí budou střídat.

Nicméně ne všichni experti s tímto souhlasí. Eli Peli z lékařské fakulty na Harvardu zase tvrdí, že risk závažnějších problémů je minimální, pokud budou brýle používány tak, jak bude určeno. Dle jeho názoru se přece předpokládá, že na displej Google Glass se člověk nebude dívat celý den, podívá se na ně jen na pár minut. Toto tvrzení je ale sporné.

Google plánuje vydat finální verzi Google Glass pro běžné zákazníky do konce letošního roku. Zprávy naznačují, že produkt bude stát asi 1500 dolarů – v přepočtu na naše (při kurzu aktuálním k dnešnímu dni) je to téměř 30000 Kč. Za tuto cenu si asi moc lidí stejně oči kazit nebude.