Apple představil nový MacBook pro a MacBook Air nové generace

June 11th 2012

Hodně se spekulovalo o nových produktech firmy Apple. Každý čekal na nový iPhone 5, někdo zas na iPad Mini. Ať se čeká na cokoliv, Apple vždy přijde s novější technologií, kterou nemá nikdo jiný na světě. V poslední řadě to byl nejjemnější displej na světě použitý i Apple iPad 2. Nyní se očekával příchod nového telefonu a tabletu, popřípadě televizorů.

Apple MacBook Air

Apple však přišel s něčím jiným a to novou řadou svých ultrabooků z řad MacBook Pro a MacBook Air. Oproti minulým verzím se opět jedná o průlom v přenosných počítačích. Levnější a menší verze MacBook Air dostala nový procesor z řad Intel Core i5 a za příplatek dokonce Intel Core i7, oba z řad rodiny Ivy Bridge s použitím 3D tranzistorů. V základních verzích nalezneme u 11,6″ palcového modelu procesor s frekvencí 1,7GHz (2,6GHz Intel Turbo Boost 2) a u většího, 13,3″ palcového modelu pak 1,8GHz (2,8GHz Intel Turbo Boost 2). S příplatkem dostanete již zmiňovaný Intel Core i7 s frekvencí 2GHz (3,2GHz Intel Turbo Boost 2). Tímto krokem poskytl Apple dostatečný výkon i do těchto ultrabooků, jelikož oba procesory v sobě mají i nový grafický čip Intel HD Graphics 4000. Jedná se o novou generaci s několika násobným výkonem než předchozí verze obsažená v procesorech Sandy Bridge. Nechybí ani nejnovější generace USB 3.0 (SuperSpeed) a klasický Apple konektor ThunderBolt. Jako operační paměť bude slouží moduly DDR3 pamětí taktované na frekvenci 1600MHz, což je více než většina drahých laptopů na trhu.

Apple MacBook Pro

U většího modelu, tedy verze Pro se hlavně mluví díky novému displeji. Ten má rozlišení 2880×1800 pixelů. Lze tedy říct, že nový MacBook Pro má nejjemnější displej na trhu (pouze 15″ palcové modely), čímž následuje prvenství Applu v oblasti tabletů. U menší verze, tedy 13″ palcové bude opět na výběr mezi procesorem Intel Core i5 nebo i7. Oba dvou jádrové na frekvencích 2,5 a 2,9 GHz. Při použití Intel Turbo Boost 2 pak 3,1 a 3,6 GHz. Větší verze s použitím pouze i7 procesorů je pak na výběr mezi taktem 2,3 a 2,6 GHz (3,3 a 3,6 GHz). operační paměť je poté konfigurovatelná až do 16 GB DDR3 modulů, stejně jako u menších Air modelů na frekvenci 1600 MHz. Jelikož se jedná o verzi Pro, přidal Apple ke grafické kartě obsazené v procesoru ( Intel HD Graphics 4000 ) navíc další grafický čip tradičně od společnosti NVIDIA a to šestou generaci mobilních karet GT, tedy GeForce GT 650M. U silnějších verzí (podle procesoru) se pak určuje i velikost grafické paměti, u silnějších to je 1GB a u slabších 512 MB. Stejně jako u menších Airů je zde použitá nejnovější technologie USB 3.0. Co je trochu změna je použití dvou rozdílných konetorů na sluchátka a mikrofon, většina Apple zařízení vlastní jediný čtyř pinový konektor, nový MacBook Pro s 15″ palcovým monitorem má však každý zvlášť.

 

Více informací najdete na oficiálních stránkách firmy Apple.