Aplikace pro úpravu textu

August 3rd 2013

Textový editor je počítačový program, který ve svém základu, již podle názvu, umí editovat textové dokumenty. K tomu také samozřejmě patří i jejich vytvoření. Mnoho textových editorů však mají mnohem více funkcí pro formátování samotného textu a práce s ním. I když se jedná o tak „banální“ věc jako editace či úprava textu, existuje mnoho placených i neplacených textových editorů.

Mezi nejznámější placené patří například Microsoft Word, obsažený v kancelářském balíčku Microsoft Office. Tento program je určen především pro uživatele operačního systému Windows, ale existují také distribuce na ostatní operační systémy.

Textové editory dostupné ke stažení zdarma jsou většinou trochu jednoduší, ale ne zcela bez funkcí. Hned vedle produktu Word, který je placený, nabízí také například Microsoft WordPad či Poznámkový blok. Oba tyto programy jsou zdarma obsaženy v operačním systému a uživatel může plně využívat veškerých jejich funkcí. WordPad je jednoduší verze Word Office, zato poznámkový blok je vytvořen jakožto snad nejjednodušší editor textu. Mezi zdarma dostupné textové editory je také nutné zmínit kancelářský balík OpenOffice, který se tváří jako Microsoft Office v bezplatné verzi.

Výhody placených textových editorů jsou stejné jako u jakéhokoliv softwaru. Tedy lze očekávat určité záplaty na chyby, podporu od vydavatele a mnoho dalších funkcí. Pokud zde nebudu vypisovat, že program umí text ztučnit, podtrhnout, změnit velikost atd. můžeme od placených verzí očekávat mnohem více. Například Microsoft přišel s projektem SharePoint, který poskytuje propojení mezi uživateli a jejich dokumenty, dnes se toto považuje jako základní princip cloudu. K výhodám lze také považovat funkce jako ActiveX, který propojuje program se samotným operačním systémem.