5 faktů o Facebook Home

April 10th 2013

Minulý týden Facebook oficiálně představil nový software pro smartphony s Androidem, který nazývá „Home“. S pomocí tohoto softwaru budete mít aktuální fotografie a zprávy z Facebooku přímo na domovské obrazovce vašeho mobilu.

Celý Facebook Home poběží jako taková nadstavba Androidu, náhrada domovské obrazovky. Funkce však nijak nezmění. Takovému softwaru pro smartphony se říká launcher. Launcher na váš mobilní telefon tedy zprostředkuje otáčení nejnovějších fotografií, stavy a odkazy z příspěvků vašich přátel a také chatovací bubliny pro zprávy. Aplikace sice umožní uživateli být pořád uprostřed Facebookového dění, ovšem je to také další možnost, jak do Facebooku vložit reklamu, a tak je to i dobrý obchodní tah. To se však uživatelům nelíbí, nechtějí další reklamu přímo ve svých telefonech.

Kdo si ho bude moci nainstalovat?

Uživatelé Androidu, kteří vlastní HTC One X, HTC One X+, Samsung Galaxy SIII, Samsung Galaxy SII nebo Samsung Galaxy Noteu si ho budou moci nainstalovat. Stejně tak se chystá podpora pro Samsung Galaxy SIV a nové HTC One. Později by se však Facebook Home měl rozšířit, nainstalovat ho ale bude možné pouze na smartphony s operačním systémem verze 4.1 (Ice Cream Sandwich) nebo 4.2 (Jelly Bean). A je tu ještě jedno omezení. Facebook Home nepůjde nainstalovat na telefony, který mají z výroby předinstalovanou standartní Facebook aplikaci. S ní se totiž Home prostě nesnese. V takových problémech by mohlo použít jen systémové odstranění aplikace Facebook, ale přiznejme si, že běžný uživatel se do toho pouštět asi nebude.

Od kdy a kde bude dostupný?

Facebook Home si bude možné stáhnout přímo v obchodě Google Play a to samozřejmě zdarma. Dostupný bude od 12. dubna. Uživatelé ale musí počítat s výše uvedenými omezeními. Ne všichni ho na svůj smartphone nainstalují.

Facebook shromažďuje vaše data po 90 dní

Když komunikujete se službou Facebook, například likujete příspěvky nebo někomu zašlete zprávu, Home tyto a další informace o vás shromažďuje. Tak se k Facebooku dostane například seznam aplikací, které máte ve svém smartphonu nainstalované. Facebook ovšem tvrdí, že použije tuto informace výhradně pro zlepšení služby Home.

Zakoupíte-li si například již zmiňované HTC first, Facebook bude shromažďovat informace o systému, jako jsou například oznámení, které aplikace generuje, ale prý už nebude monitorovat obsah samotného oznámení. Po 90 dnech se identifikační údaje těchto údajů odstraní.

Jak vypadá prostředí Facebook Home?

Jak vypadá prostředí Facebook Home?

Můžete vypnout zaměřovací služby

Facebook Home nepoužívá umístění uživatele v žádném dalším případě, který je odlišný od standartní aplikace Facebook, kterou již znáte ze svého Androidu, tvrdí společnost. A jako u každé aplikace můžete ovládat oprávnění ohledně umístění v nastavení telefonu.

Jak se ho zbavit?

Facebook Home přidá do menu telefonu položku nazvanou More (více). S pomocí ní je možné se dočasně vrátit do původního grafického prostředí telefonu. Ale vzhledem k tomu, že se jedná o launcher, je vždy možné jeho používání zrušit v nastavení. Stačí, když aplikaci Home vymažete práva pro používání jako výchozí aplikace. Nikdo se tak nemusí bát Home vyzkoušet…