Mladý vozíčkář, jak se mu změnil život?

April 1st 2014

Představte si tu zmatenost a hrůzu, když vám doktoři po probuzení řeknou, že máte poraněnou míchu.To se přesně stalo mladému fotbalistovi Robinovi Beránkovi. Autonehoda se mu stala osudnou, na náledí jeho vozidlo dostalo smyk a bohužel naboural do stromu. Jeho život se změnil během několik vteřin. To že ho vozíček bude doprovázet všude, se dozvěděl po pár dnech v nemocnici.

Kdysi sportovec, hodný kluk a student obchodní akademie si musel pomalu zvykat na nový život, na život bez fotbalu. V nemocnici strávil hodně času a poté ho čekaly téměř nekonečné rehabilitace a rekonvalescence.

„Nemohl jsem tomu uvěřit, nebo spíš nechtěl, chtěl jsem hrát fotbal.“

Nejdůležitějším okamžikem v jeho životě bylo to, když dostal nabídku pracovat v charitativním obchodě Hvězdný bar, kde se prodávají věci, které ze svých šatníků vyřadili známé osobnosti. Výtěžek jde samozřejmě na podporu vozíčkářů, Robin ale i další vozíčkáři při takovéto práci získají cenné zkušenosti a hlavně dostanou příležitost pracovat.

„Hrozně mě to posunulo, úplně se změnilo to, jak se cítím před lidmi. Už mi to přijde normální, někdo na kolech, někdo na nohou, je to v pohodě. Rád si s lidmi popovídám i klidně odpovím na otázky o vozíku. Myslím, že je důležité, aby nás lidi poznávali. Začal jsem si víc věřit a uvědomil si, že můžu sedět na vozíku a přitom stát na vlastních nohou.”

Robinovi je teď dvaadvacet, vyzkoušel mnoho sportů, ale oblíbil si plavání. Do budoucnosti by chtěl dodělat školu a dokázat něco v plavání. Robin je teď dá se říci samostatný a na život na vozíčku si již trochu zvykl.

 

foto: Matej Staško