Jak může být tolik nenáviděný font tak široce využívaný?

March 21st 2013

Nenáviďte jej, nebo jej mějte rádi. Comic Sans je jeden z nejznámějších fontů na světě. Objevuje se na narozeninových přáních, v menu restaurací, písních, na značkovém zboží a všude možně na webu.

Comic Sans MS je druh písma klasifikovaný jako ležérní, pro neformální použití. Navrhnul jej Vincent Connare, dřívější tvůrce fontů v Microsoftu. Connare vytvořil i jiné význačné fonty jako Trebuchet. Nicméně nejznámější je právě díky písmu Comic Sans, které Microsoft uvolnil v roce 1994. Přestože Connare to nikdy ani nezamýšlel, dostal se Comic Sans do knihovny fontů Microsoftu v balíčku Microsoft 95.

„Comic Sans byl vytvořen proto, že když jsem pracoval v Microsoftu, přijal jsem beta verzi Microsoft Bob. To byl vtipný softwarový balíček, na jehož začátku se objevil pes pojmenovaný Rover a balon se zprávou používající Times New Roman,“ vysvětluje Connare na svém webu.

Programátoři Microsft 3D Movie Maker začali také používat Comic Sans pro kreslené průvodce a bubliny s nápovědou. Po Windows 95 se Comic Sans dostal do Microsoft Publisheru a Internet Exploreru.

Téměř o dvě desetiletí později se dětský font stal jedním z nejznámějších písem na světě.

Populární využívání

Proč lidé pořád tak naivně používají Comic Sans? Connare řekl, že je to jednoduché: Protože se jim líbí.

„Comic Sans není komplikovaný, není náročný, není to jeden z těch zastaralých fontů, které se používají v novinách. Je prostě zábavný – a to je důvod, proč ho lidé mají rádi,“ řekl Connare pro web Fonts.com.

Apple v roce 2000 představil elektronická přání pojmenovaná iCards a jejich defaultním fontem byl právě Comic Sans. Apple dokonce vytvořil vlastní verzi Comic Sansu pojmenovanou Chalkboard. Dnes totiž máme několik fontů, které se Comic Sansu podobají – například Captain Comic nebo Cartoon Script.

Loni jsme měli možnost sledovat aféru okolo použití Comic Sansu ve vědecké prezentaci o Higgsově bosonu. Skutečně, vědci z CERNu si toto písmo vybrali pro publikování svých výzkumů a spousta geeků je za to roznesla na kopytech. Letos stejnou chybu udělal i Vatikán. Na svých stránkách umístil album s fotografiemi bývalého papeže Benedikta XVI. A co s tím? No pro popisky těchto fotografií použil Comic Sans…

Očividně je bitva proti kontroverznímu fontu Comic Sans stále vyrovnaná. Pořád je tu dost jeho zastánců. A na jaké straně stojíte vy? Je podle vás Comic Sans opravdu příšerný, moc dětský a prostě nevhodný? Nebo naopak patříte k jeho zastáncům, kteří si myslí, že je nenuceně ležérní? Podělte se o svůj názor v komentářích pod článkem.