Víno, filmy, sníh! Asi si už trochu dokážete představit, o čem mluvím. Ano, o lyžování v Savojských Alpách s proflákanými kulturními večery.

Jedná se o každoroční akci, k níž se každý z vás může připojit. K večeru jsme vyjeli z Prahy a na druhý den v poledne už vyjížděli po serpentýnách k našemu středisku. Musím poznamenat, že navzdory mohutným sněhovým přívalům ke konci roku jsem se docela bála, že budeme lyžovat na trávě. Vzhledem k tomu, že na sluníčku pod azurovým nebem teploměr stoupal až na překrásných 25°C, není divu, že se sněhem to bylo všelijaké.  Ale lyžovat se dalo, to beze sporu.

Jaká to krása, celý týden si ráno přispat, jakmile člověk vyjde přede dveře, může skoro nasedat na lanovku, sám si vybere, která sjezdovka je ideální a ve chvíli, kdy už nohy začínají bolet, rozvalí se na lehátku na vrcholku De la Croix a s úžasnou horkou čokoládou může lenošit a nasávat horský vzduch a sluneční paprsky. Když už se začínalo smrákat a s mizejícím sluncem přicházela zima, zůstali jsme ve svém apartmánu a flákali se.

Francie je skutečným rájem lyžařů. Je zde napřeberné množství center tohoto sportu, takže podle toho to taky vypadá – to není jako u nás: jedna lanovka (s obvykle půlhodinovou frontou), 3 sjezdovky (modrá, červená a černá). Tady je to množství lanovek – od klasických “pomiček” nebo “kotev” (které už pomalu mizí), přes tradiční sedačky, místy s více či méně než pro 4 osoby, až ke kabinám (zjistila jsem, že všude je minimálně jedna). A tak tomu bylo i tam, kam jsme se vydali my, ve slunném Chamrousse [šaró] nad Grenoblem.

Ačkoliv nejsem příznivcem alkoholu vůbec, a tím méně vína, když už jsem tu byla, nemohla jsem přeci odolat. Ale sýrů jsme se pro tentokrát vzdali. A lepší než u nás tam mají horkou čokoládu a trochu netradičně pizzu. Není divu, že restaurace byly přes oběd plné, ale své místo na vyhřívání jsme si na terase našli. Jistě chápete, jaké bylo mé zděšení, když při první zastávce za českými hranicemi na cestě zpět bylo hnusně, zataženo, zima a sněžilo. Ale už teď se můžu těšit zas na příští rok!