Útěk ze Sibiře

May 26th 2011

Filmy skupin ´historické´, případně ´podle skutečné události´, obvykle moc nemusím, ale tohle vypadalo příliš zajímavě. Cesta přírodními extrémy člověku jednou připomene, jak se má tady vlastně hezky.

Celé dobrodružství začne roku 1940, kdy skupina sedmi statečných uprchne z gulagu na ruské Sibiři. Od začátku je jasné, že nepřežijí všichni, a trochu se dá i předpokládat, kdo cestu dojde. V každém případě šeroslepý mladík neměl šanci, umrzl už na začátku.

Nad celou výpravu se povznáší duch nejistoty, jelikož se nedá říct, že by uprchlíci byli kdejakými přáteli, zvlášť, když mezi sebou mají i jistého vraha (kdo by ho s sebou nevzal, že?). Přesto každý cítí, jak mezi nimi vzniká pouto nucené důvěry a společného cíle. A vážení, na milosrdenství se umírat nemusí.

Docela mě překvapilo, že do takového filmu byl obsazen herec jako je Colin Farrell. Ale musím uznat, že to byla role dobrá. Až mě udivovalo, jak si dokázal poradit s jazykem. Jeho ruština i po rusku naučená angličtina byla prostě ohromující.