Sbohem hvězdná noci

January 30th 2015

Švédská firma přišla nedávno se zajímavým nápadem: rozsvítit i v noci měsíc. Proč? Aby mohli vyrábět elektřinu a ušetřit za pouliční osvětlení. V oblastech, kde dny, potažmo noci trvají i několik měsíců, se to i dá pochopit, ale pokud se nějaký příznivec najde i našich běžných podmínkách, nejspíš by měl být upálen.

Realizace by znamenala pouze vymyslet metodu odrazu světla na umělé družici. Na svých webových stránkách firma Foreo vychvaluje svůj nápad ambiciózní salvou: ,,Představte si svět, ve kterém dny trvají déle a noci jsou jasnější. Představte si, jaký dopad na globální energetickou krizi by mělo zhasnutí všech pouličních lamp. Představte si, o kolik tun bychom mohli snížit emise oxidu uhličitého každý den.” Zní to jako ze sci-fi knihy, která končí apokalypsou.Každý člověk s opičím mozečkem si spočítá, že příznivé vlivy jsou pouze a jenom ty finanční.
Nejen, že by prosvětlení noci zničilo tisíce romantických momentů intimních chvil v šeru, noční pozorování oblohy, hvězd, mělo by to i katastrofální dopad na všechny živé organismy. Projekt sice hlásá, že i toto bere v úvahu, ale tím, že by prosvětlování bylo postupné během několika desítek let, aby se organismy, hlavně ty noční, mohly přizpůsobit. Autoři zřejmě nevědí nic o evoluci a myslí si, že když během noci přijde doba ledová, všechna zvířata si upletou svetry a kulichy a pohoda. Už teď většina lidí trpí na světelný smog. V severní Americe se začaly zakádat parky s temnou noční oblohou, kde je na kilometry pusto elektrického světla. Boj proti vlastním vynálezům, které ničí přirozenost života, chceme korunovat další pitomostí? Ani nechci vědět, kolik už to stálo milionů, aby někdo přišel s tak dementním nápadem.
Plán je spíš zajímavou hypotézou, představa přetvoření měsíce, aby více svítil, je jako kilometrová rovnice pro teoretického fyzika či matematika, ale snad si nikdo nemyslí, že by k tomu mohlo skutečně dojít? Překvapuje mě, že jsem na to četla i pár pozitivních názorů. (Je pravda, že několik blbečků mezi námi být musí, aby to trochu vyrovnalo hladinu IQ a bylo proti čemu bojovat.)
Pokud tento článek, který jsem našla na novinky.cz, není poněkud stupidní opožděný apríl, můj názor na vzdělanost a inteligenci lidstva prodělal infarkt a zklamaně se skryl v pavučinách kouta skříně.