Nový domácí mazlíček – tasemnice

January 17th 2014

Tasemnici asi všichni znáte. Je to to neskutečně dlouhé obří monstrum, které parazituje v našich střevech a div, že o tom Američani nenatočili hrůzostrašný horor. Nicméně kdo z Vás tasemnici kdy viděl? Možná v biologických sbírkách naložené v lihu, na obrázku nebo v dokumentárním filmu.

Přiznejme si to – i paraziti se mohou stát ohroženým druhem. Všichni nadšeně chrání velryby, delfíny, motýly, opičky, ale nikdo se moc nehrne do toho zachraňovat druh něčeho tak… podivného.

Nicméně je nutné zmínit jednu věc: tasemnice, ač přežívá v našem těle, ve skutečnosti sama o sobě nijak tělu neškodí. Tak si tam visí přisátá na stěně, přiživuje se na všech těch fujtajblech, které do sebe onen ´napadený´ tvor cpe, a občas upustí pár vajíček, které putují z těla ven. Učebnicové varování, že člověk pak postrádá vitamín B12 nebo výrazně ztrácí na váze, je nesmysl. Zeptejte se jakéhokoliv parazitologa!

Parazitolog Julius Lukeš je živým (ano, opravdu živým) důkazem toho, že mnoho parazitů je v podstatě neškodná, ba dokonce by nás mohli i léčit! Proč? Pár si jich v sobě nosí a nejen, že je živ a zdráv. Ještě navíc z toho má srandu!

Zkuste se nad tím trochu zamyslet:

Tak za prvé – s rapidním poklesem nákaz parazity typu tasemnice, škrkavka, svalovec atd. začaly v grafech šplhat incidence autoimunitních onemocnění a takových těch civilizačních nemocí, jako je třeba cukrovka II. nebo obezita. Pro někoho je to slabý argument, i když je to dost nápadné, ale je tu ještě jedna věc:

Za druhé – proč by parazit svému hostiteli ubližoval? Vždyť je na něm závislý! Bez něj chcípne tak jako tak! Spousta nemocí, které člověka zabíjejí, je tak vlastně evolučně mladá, ještě se nenaučila držet se na uzdě a napadeného člověka nezabýt. Je to prosté – ti parazité, kteří svého bytného nezabijí, budou žít déle, vyprodukují více vajíček, budou mít více potomků a violá… parazitů, kteří nejsou tak vražední, bude více a vytlačí ty neschopné vraždící. A neplatí to jen pro červíky – viry a bakterie taky chtějí svůj domov!!

Nenabádám Vás, abyste si pořídili parazita (ačkoliv jeden takový projekt se u nás zřejmě rozeběhne v rámci výzkumu léčby autoimunitních nemocí). Ale buďte k nim shovívaví. Paraziti nemusí být vždy jen hrůzné třímetrové bestie.